За дорученням голови облдержадміністрації Юрія Артеменка у роботі “круглого столу” взяли участь керівники регіонального відділення Фонду держмайна України у Запорізькій області, управління власності та корпоративних прав, обласної прокуратури.
Зацікавленість нового губернатора проблематикою гуртожитків, які передані, або передаються до комунальної власності міста, невипадкова: Юрій Анатолійович як народний депутат уже тривалий час займався вирішенням цих проблем. Саме він ініціював спеціальний законопроект, який у Верховній Раді розглянуто у першому читанні. Нині у статусі губернатора Юрій Анатолійович має намір і далі активно сприяти вирішенню комплексу проблем мешканців гуртожитків.
На жаль, конструктивної розмови під час проведення „круглого столу” не відбулося. Більше звучали звинувачення, ніж пропозиції шляхів виходу із скрутного становища мешканців гуртожитків.
Керівник депутатської групи “Єдність” Тамара Огородова, підбиваючи підсумки бурхливої розмови, висловила вдячність на адресу губернатора за постійну увагу до важливої соціальної проблеми і водночас окреслила коло питань, у розв”язанні яких мають допомогти органи влади. Йдеться насамперед про повну і детальну інвентаризацію всіх гуртожитків Запоріжжя, яка допоможе розробити чітку програму дій їх реконструкції та передачі до комунальної власності міста з наступною приватизацією їх мешканцями. До цієї роботи має активно підключитися регіональне відділення Фонду держмайна у Запорізькій області. Відповідні служби повинні розібратися чому місто роками не приймає до комунальної власності окремі гуртожитки, які тим часом просто руйнуються.
Учасники “круглого столу” особливо підкреслювали, що мешканці гуртожитків, як і всі ми, - громадяни України і повинні нарівні з іншими бути захищені, повною мірою користуватися правами і свободами, гарантованими Конституцією.
Прокоментувати ситуацію, яка склалася з гуртожитками та їх мешканцями в області, ми попросили першого заступника начальника регіонального відділення Фонду держмайна України по Запорізькій області Володимира Жукова. Він повідомив наступне:
- Необхідно удосконалити житлове законодавство. Перш за все внести зміни до Житлового кодексу УРСР (1983 р.) та Примірного положення про гуртожитки (1986), які втратили актуальність, та відповідних змін і доповнень до Законів України “Про приватизацію житлового фонду”, “Про передачу об’єктів права держаної комунальної власності”.
Крім того виникає нагальна потреба в розробці нормативно-правових актів щодо користування приміщеннями та сплати за комунальні послуги, захисту інтересів, прав і обов’язків мешканців гуртожитків, порядку проведення реконструкції гуртожитків в житлові будинки та подальшої реалізації права мешканців на приватизацію житла.
З метою прискорення передачі гуртожитків до комунальної власності необхідно передбачити у щорічних державних та місцевих бюджетах трансферти для безумовної передачі до комунальної власності гуртожитків. Законодавчо це питання вирішено, але такі кошти не виділяються. Через відсутность коштів, а часто людських та технічних ресурсів, значні труднощі виникають при передачі гуртожитків, які знаходяться на балансі господарських товариств, визнаних банкрутами.
Рішення про передачу до комунальної власності приймаються відповідними місцевими радами, тому необхідне посилення контролю з їх боку за виконанням прийнятих рішень. Доволі часто такі рішення не виконуються роками, при передачі встановлюються вимоги, які не можуть бути виконані (проведення ремонту, передача грошових коштів, матеріальних ресурсів та ін.).
З названих проблем регіональне відділення неодноразово надавало пропозиції щодо внесення змін до законодавства та зверталось до відповідних місцевих рад.
Прес-служба облдержадміністрації