На засіданні йшла мова про реалізацію програми державної підтримки міжнаціональних та міжконфесійних відносин, регулювання у області міграційних процесів, виконання на теренах нашого краю національної програми “Українське зарубіжжя”.
Обласній виконавчій владі вдається забезпечити контрольовану, стабільну ситуацію із вищезазначених напрямків роботи і успішно реалізовувати покладені на неї завдання, як зазначила в доповіді начальник відділу національностей, міграції та релігій облдержадміністрації Наталія Деркач. Відповідно до розпорядження Президента України Л. Кучми від 21.09.2001 “Про заходи щодо підтримки діяльності національно-культурних товариств”, в Запорізькій області розроблені комплексні заходи щодо розвитку культур національних меншин.
Продовжувались цього року наукові дослідження з етнокультурних проблем півдня України, розширилася мережа недільних шкіл Нині їх діє 15, незабаром відкриється ще одна – для кримських татар. Успішно пройшло в 2004 році святкування 200-річчя переселення німців та 135-річчя переселення чехів на Південь України, проведення тижнів національних культур, відзначення Року Польщі в Україні.
Надавалася всебічна допомога національно-культурним товариствам у проведенні тижнів литовської, грецької, ассірійської, караїмської, єврейської, болгарської, російської, татарської культур. Яскравою подією для громадськості регіону став День Республіки Вірменія у Запоріжжі, в ході якого запорізькій громадськості було презентовано вірменський фольклорний колектив “Мілен”.
Всього за звітний період на проведення культурно-мистецьких заходів національних громад із коштів місцевого бюджету витрачено 115 тис. грн. Окрім зазначеного, кошти із обласного бюджету були спрямовано на видання спеціальної літератури з проблем етнополітики.
За фінансової підтримки облдержадміністрації започатковано тематичну телевізійну програму “Родина», презентація якої пройшла в рамках 15 – річчя Асоціації національно-культурних об’єднань області . Випущено фільми до 200-річчя переселення німців, 135-річчя переселення чехів, про татар Мелітополя. На жаль, товариства не сприяють в повній мірі реалізації цього проекту. Відмовилися від зйомок греки Запоріжжя та караїми Мелітополя.
Запорукою успішної роботи стали злагоджені дії із національно-культурними товариствами регіону задля задоволення духовних потреб членів національно-культурних громад у м.Мелітополі. На жаль, потребує поліпшення ця робота у Бердянську та Запоріжжі.
Заслуговують подяки національно-культурні товариства болгар, які сприяли виділенню Посольством Болгарії в Україні 100 тис. грн. на ліквідацію наслідків підтоплення в південних районах області. Бердянське товариство поляків наполовину фінансує місцевий дитячий притулок, німці часті гості у Запорізькому дитячому будинку «Сонечко».
З метою запобігання загостренню проблем у сфері міжнаціональних відносин, потребують негайного вирішення пропозиції керівників національно-культурних товариств щодо вирішення на законодавчому рівні питань організаційно-матеріального забезпечення діяльності національно-культурних товариств, встановлення відповідно до законодавства мінімального розміру плати за оренду державного та комунального майна, безоплатне надання будівель і споруд для проведення національними общинами своїх культурно-просвітницьких заходів, фінансової підтримки їх статутної діяльності.
Прес-служба облдержадміністрації