За документами державного архіву області встановлено, що 22 січня 1904 року заступником міністра внутрішніх справ Російської імперії сенатором П. Дурново був затверджений «Статут Олександрівської, Катеринославської губернії, міської громадської бібліотеки». Бібліотека знаходилася у віданні Міністерства внутрішніх справ і була підконтрольна губернатору. Перший фонд книгозбірні налічував 500 примірників, наданих в подарунок гласним Олександрівської міської думи Б. Штерном та міським головою Ф. Мовчановським.
За сто років заклад пройшов шлях від невеличкої читальні до могутнього інформаційного та культурно-просвітницького центру з розвиненою структурою. Її універсальний за змістом фонд налічує 1 млн. 445 тис. примірників документів, 10 тисяч з них – це рідкісні і цінні видання. Послугами бібліотеки щорічно користується понад 52 тисячі осіб.
Бібліотека стала частиною суспільного життя області. Презентації нових видань, зустрічі з письменниками, вченими, відомими людьми краю, виставки документів рідкісного фонду – це лише частина роботи колективу. Традиційно всі важливі культурні та мистецькі заходи супроводжуються книжково-ілюстрованими виставками з фондів бібліотеки.
Практичним доказом зростання її наукового потенціалу стали краєзнавчі видання «Герої України – наші земляки», «Літературне Запоріжжя», щорічний календар «Знаменні та пам’ятні дати Запоріжжя».
«У другому сторіччі обласна бібліотека примножуватиме свої здобутки, йдучи в ногу з науково-технічним прогресом. Цьому сприятиме робота Інтернет-центрів. Два з них вже працює сьогодні.» - запевнила І. П. Степаненко.
Прес-служба облдержадміністрації