Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Загальна інформація про Світову організацію торгівлю

Загальна інформація про Світову організацію торгівлю

22 червня 2011 - 16:24

Світова організація торгівлі (СОТ) – єдина міжнародна організація, що опікується глобальними правилами торгівлі між країнами. Її головна функція – забезпечувати, щоб торговельні обміни відбувалися настільки легко, передбачувано і вільно, наскільки можливо. СОТ стала наступницею Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ҐАТТ), укладеної після Другої світової війни. Тож попри те, що СОТ – одна з наймолодших міжнародних організацій, багатосторонній торговельній системі, початково закладеній ҐАТТ, вже понад 50 років.

Протягом минулих 50 років світова торгівля зростала надзвичайно швидко. Торгівля товарами збільшувалась у середньому на 6% щорічно. 2000 року загальний торговельний обіг у 22 рази перевищив рівень 1950 року. ҐАТТ і СОТ допомогли створити сильну й удатну торговельну систему, сприяли безпрецедентному зростанню торгівлі.

Факти про СОТ

Місце розташування: Женева, Швейцарія Дата заснування: 1 січня 1995 року Створена: за результатами переговорів Уругвайського раунду (1986 – 1994 рр.) Члени: 153 країни (за станом на  серпень  2009 року) Бюджет: 189 млн. швейцарських франків на 2009 рік (≈163 млн. американських доларів) Штат Секретаріату: 625 співробітників Глава: Паскаль Ламі (генеральний директор)

Мета і принципи

Світова організація торгівлі (СОТ), що є спадкоємицею діючої з 1947 р. Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ГАТТ), почала свою діяльність з 1 січня 1995 року. СОТ покликана регулювати торговельно-політичні відносини учасників Організації на основі пакета Угод Уругвайського раунду багатосторонніх торговельних переговорів (1986-1994 рр.). Дані документи є правовим базисом сучасної міжнародної торгівлі.

Угода про заснування СОТ передбачає створення постійно діючого форуму країн-членів для врегулювання проблем, які впливають на їх багатосторонні торговельні відносини, і контролю за реалізацією угод і домовленостей Уругвайського раунду. СОТ функціонує багато в чому так само, як і ГАТТ, але при цьому здійснює контроль за більш широким спектром торговельних угод (включаючи торгівлю послугами і питання торговельних аспектів прав інтелектуальної власності) і має значно більші повноваження у зв'язку з удосконалюванням процедур прийняття рішень і їхнього виконання членами організації. Невід’ємною частиною СОТ є унікальний механізм врегулювання торговельних суперечок.

Основними принципами і правилами ГАТТ/СОТ є:

  • торгівля без дискримінації, тобто взаємне надання режиму найбільшого сприяння (РНС) у торгівлі і взаємне надання національного режиму товарам і послугам іноземного походження;
  • регулювання торгівлі переважно тарифними методами;
  • відмова від використання кількісних і інших обмежень;
  • транспарентність торговельної політики;
  • врегулювання торговельних суперечок шляхом консультацій, переговорів і т.д.

 

Найважливішими функціями СОТ є:

  • контроль за виконанням угод і домовленостей пакета документів Уругвайського раунду;
  • проведення багатосторонніх торговельних переговорів і консультацій між зацікавленими країнами-членами;
  • врегулювання торговельних суперечок; огляд національної торговельної політики країн-членів;
  • технічне сприяння державам, що розвиваються, з питань, що стосується компетенції СОТ;
  • співробітництво з міжнародними спеціалізованими організаціями.

Загальні переваги від членства у СОТ можна підсумовувати в такий спосіб:

  • створення більш сприятливих умов доступу на світові ринки товарів і послуг на основі передбачуваності і стабільності розвитку торговельних відносин із країнами-членами СОТ, включаючи транспарентність їхньої зовнішньоекономічної політики;
  • доступ до механізму СОТ врегулювання суперечок, що забезпечує захист національних інтересів і в такий спосіб усунення дискримінації;
  • можливість реалізації своїх поточних і стратегічних торговельно-економічних інтересів шляхом ефективної участі у БТП при виробленні нових правил міжнародної торгівлі.

Усі країни-члени СОТ приймають зобов'язання щодо виконання основних угод і юридичних документів, об'єднаних терміном "Багатосторонні торговельні угоди". Таким чином, із правової точки зору система СОТ являє собою своєрідний багатосторонній контракт (пакет угод), нормами і правилами якого регулюється приблизно 97% усієї світової торгівлі товарами і послугами.

Пакет угод Уругвайського раунду поєднує за сукупністю більш 50 багатосторонніх торговельних угод і інших правових документів, основними з який є Угода про створення СОТ і додані до неї багатосторонні торговельні угоди:

Багатосторонні угоди з торгівлі товарами:

Генеральна угода з тарифів і торгівлі 1994 р.

Визначає основи режиму торгівлі товарами, права і зобов'язання членів СОТ в цій сфері

Генеральна угода з тарифів і торгівлі 1947 р.

Визначає основи режиму торгівлі товарами, права і зобов'язання членів СОТ в цій сфері

Угода про сільське господарство

Визначає особливості регулювання торгівлі сільськогосподарськими товарами і механізми застосування мір державної підтримки виробництва і торгівлі в цьому секторі

Угода про застосування санітарних та фітосанітарних заходів

Визначає умови застосування мір санітарного і фітосанітарного контролю

Угода про технічні бар’єри у торгівлі

Визначає умови застосування стандартів, технічних регламентів, процедур сертифікації

Угода про пов’язані з торгівлею інвестиційні заходи

Угода містить обмеження застосування мір, що заохочують споживання вітчизняних товарів у зв'язку з капіталовкладенням

Угода про застосуванню статті VII ГАТТ 1994 (митна оцінка товарів)

Визначає правила оцінки митної вартості товарів

Угода про передвідвантажувальну інспекцію

Визначає умови проведення передвідватнажувальних інспекцій

Угода про правила визначення походження

Визначає принципи походження товарів

Угода про процедури ліцензування імпорту

Установлює процедури і форми ліцензування імпорту

Угода про субсидії та компенсаційні заходи

Визначає умови і процедури застосування субсидій і заходів, спрямованих на боротьбу із субсидуванням

Угода про застосування статті VI ГАТТ 1994 (антидемпінг)

Визначає умови і процедури застосування заходів протидії демпінгу

Угода про захисні заходи

Визначає умови і процедури застосування заходів протидії зростаючому імпорту

Генеральна угода про торгівлю послугами

Визначає засади режиму торгівлі послугами, права і зобов'язання членів СОТ в цій сфері

Угода про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності

Визначає права і зобов'язання членів СОТ в області захисту інтелектуальної власності

Домовленість про правила і процедури врегулювання суперечок

Встановлює умови і процедури врегулювання суперечок між членами СОТ у зв'язку з виконанням ними зобов’язань по всіх угодах СОТ.

Система СОТ створює ефективний механізм для врегулювання торговельних суперечок. Після Другої світової війни торгуючі країни в ході переговорів погоджували правила торгівлі, які зараз діють у рамках СОТ. Вони містять у собі зобов'язання щодо розгляду своїх суперечок у СОТ і незастосування однобічних дій.

Кожна суперечка, що виноситься у СОТ, розглядається насамперед з огляду на діючі норми і правила. Після ухвалення рішення країни концентрують свої зусилля на його виконанні, і, можливо, наступному перегляді норм і правил шляхом переговорів. З моменту створення СОТ в 1995 році близько 200 торговельних суперечок було винесено на її розгляд. Угоди СОТ створюють правову основу для ухвалення чіткого рішення.

Число суперечок, які виносяться у СОТ, постійно збільшується. Це свідчить не про наростання напруженості у світі, а скоріше про зміцнення економічних зв'язків і довіру країн, до даної системи врегулювання суперечок.

Механізм по огляду торговельної політики

Визначає умови і загальні параметри огляду торговельної політики членів СОТ.

Багатосторонні торговельні угоди з обмеженою кількістю учасників:

Угода про торгівлю цивільною авіатехнікою (визначає зобов’язання сторін по лібералізації торгівлі в цьому секторі)

Угода про державні закупки (установлює процедури допуску іноземних компаній до національних систем закупок відповідно до державних потреб)

Існують також т.зв. секторальні тарифні ініціативи ("нульовий варіант", "гармонізація торгівлі хімічними товарами", "інформаційні технології"), у яких на добровільний основі бере участь лише частина країн-членів СОТ (в основному це розвинені держави).

Пакет документів Уругвайського раунду не є догмою, у рамках СОТ постійно йде робота з удосконалювання угод з урахуванням практичного досвіду їхньої імплементації і тенденцій розвитку світової торгівлі з метою вирішення проблем, що виникають. СОТ постійно еволюціонує і у її діяльність включаються нові актуальні питання.

Структура

Найвищий орган ухвалювання рішень в СОТ – Міністерська конференція – збирається щонайменше раз на два роки.

На рівень нижче – Генеральна рада (зазвичай до її складу входять посли і глави делегацій в Женеві, та іноді – чиновники, спеціально відряджені зі столиць країн-членів). Вона збирається кілька разів на рік у штаб-квартирі СОТ у Женеві. Генеральна рада виконує також функції нагляду за торговельною політикою та врегулювання суперечок.

На наступному рівні – Рада з торгівлі товарами, Рада з торгівлі послугами і Рада з торговельних аспектів інтелектуальної власності, підзвітні Генеральній раді.

Численні спеціальні комітети, підкомітети й робочі групи опікуються окремими угодами та іншими галузями, як-от, довкілля, розвиток, заявки на вступ і реґіональними торговельними угодами.

 Прийняття рішень

У СОТ практикується прийняття рішень на основі консенсусу, хоча де-юре передбачене голосування. Тлумачення положень угод щодо товарів, послуг, ТРІПС, звільнення від прийнятих зобов'язань приймаються 3/4 голосів. Виправлення, що не торкаються прав і зобов'язань учасників, а також прийняття нових членів вимагають 2/3 голосів (на практиці, як правило, консенсусом).

Членство в організації

Відповідно до Угоди про створення СОТ країнами-засновниками організації стали всі Договірні Сторони - учасники ГАТТ (128 держав), що надали списки зобов'язань щодо товарів і послуг і ратифікували пакет угод Уругвайського раунду.

В даний час повноправними учасниками СОТ є 153 держави. Близько тридцяти держав мають статус спостерігача у СОТ. Переважна більшість з них, у тому числі Росія, Казахстан та деякі інші держави СНД знаходяться на різних стадіях приєднання до СОТ.

Крім цього, понад 60 міжнародних організацій мають статус спостерігача в різних структурах СОТ, у т.ч. ООН, ЮНКТАД, МВФ, МБРР, регіональні угруповання, товарні асоціації. Під егідою ЮНКТАД/СОТ діє Міжнародний торговий центр , що сприяє країнам, що розвиваються, у сфері світової торгівлі.

Процедура приєднання до Світової організації торгівлі, вироблена за піввіку існування ГАТТ/СОТ, багатопланова і складається з декількох етапів. Як показує досвід країн-здобувачів, цей процес займає в середньому 5-7 років. Усі зазначені нижче процедури приєднання цілком поширюються і на Україну.

На першому етапі в рамках спеціальних Робочих груп відбувається детальний розгляд на багатосторонньому рівні економічного механізму і торговельно-політичного режиму країни, що приєднується, на предмет їхньої відповідності нормам і правилам СОТ. Після цього починаються консультації і переговори про умови членства країни-здобувача в даній організації. Ці консультації і переговори, як правило, проводяться на двосторонньому рівні з усіма зацікавленими країнами-членами РГ.

Насамперед переговори стосуються "комерційно значущих" поступок, що країна, яка приєднується, буде готова надати членам СОТ щодо доступу на її ринок товарів і послуг, а також щодо формату і термінів прийняття на себе зобов'язань по Угодах, що випливають із членства у СОТ.

У свою чергу країна, яка приєднується, як правило, дістає права, якими володіють і всі інші члени СОТ, що практично буде означати припинення її дискримінації на зовнішніх ринках. У випадку протиправних дій з боку будь-якого члена організації, будь-яка країна зможе звертатися з відповідною скаргою до Органу з врегулювання суперечок, рішення якого обов'язкові для безумовного виконання на національному рівні кожним учасником СОТ.

Відповідно до встановленої процедури результати всіх проведених переговорів щодо лібералізації доступу до ринків і умови приєднання оформляються наступними офіційними документами:

Доповіддю Робочої групи, у якій викладено повний пакет прав і зобов'язань, що країна-здобувач прийме на себе за підсумками переговорів;

Списком зобов'язань по тарифних знижках в області товарів і за рівнем підтримки сільського господарства;

Переліком специфічних зобов'язань по послугах і Списком вилучень із РНС;

Протоколом про приєднання, що юридично оформляє досягнуті домовленості на дво- і багатосторонньому рівнях.

Однією з головних умов приєднання нових країн до СОТ є приведення їхнього національного законодавства і практики регулювання зовнішньоекономічної діяльності у відповідність з положеннями пакета угод Уругвайського раунду.

На заключному етапі приєднання відбувається внутрішня процедура ратифікації країною-здобувачем всього пакета документів, погодженого в рамках Робочої Групи і затвердженого Генеральною радою. Після цього зазначені зобов'язання стають частиною документів СОТ і національного законодавства, а сама країна-кандидат одержує статус члена СОТ.

 

Читайте також

Підприємці Запоріжжя та області!

Від початку року – два випадки захворювання на ботулізм: запоріжців попереджають про небезпечну хворобу

Козацька боротьба на поясах: в Запоріжжі відбувся чемпіонат Запоріжжя з українського рукопашу «Спас»

Козацька боротьба на поясах: в Запоріжжі відбувся чемпіонат Запоріжжя з українського рукопашу «Спас»

Рятувальникам Новоолександрівської громади передали нове сучасне обладнання

Не в теорії, а на практиці: запорізькі студенти профтеху опановують професію верстатника на сучасному обладнанні

Безпечне дитинство: в укритті одного з дитячого садочків у Запоріжжі стартував освітній процес у режимі повного дня

Аграрії можуть отримати державну компенсацію за придбану техніку та обладнання у 152 українських виробників

Рух без барʼєрів: як працюють безбарʼєрні автошколи МВС

Оренда у Запорізькій області: на аукціон виставлена будівля цеху у Вільнянську загальною площею понад 3 тис.м²

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 28.04.2025

Впродовж доби окупанти завдали 354 удари по 12 населених пунктах Запорізької області