Про перевірку обґрунтованості тарифів на житлово-комунальні послуги
Державною інспекцією з контролю за цінами в Запорізькій області на виконання доручень Кабінету Міністрів України здійснюються суцільні перевірки підприємств, які надають житлово-комунальні послуги у регіоні з питань правильності формування діючих цін/тарифів. Перевірками охоплено підприємства від обласного центру до сіл області. Порушення вимог постанов Кабінету Міністрів України, якими затверджено Порядки формування тарифів, встановлено в більшості перевірених підприємств.
Особливу занепокоєність облдержцінінспекції викликає стан держдисципліни цін при формуванні та затвердженні тарифів на рівні сільських рад. При перевірці сільських підприємств фахівці інспекції зіткнулись з ситуацією, коли посадові особи підприємств та спеціалісти сільських рад не обізнані з діючим законодавством з ціноутворення, тому тарифи, як правило, встановлюються без достатнього економічного обґрунтування їх рівнів або взагалі без будь-яких розрахунків. Також має місце (за умови відсутності в селі комунального підприємства) затвердження тарифів сільськими радами на послуги, які виконуються власними силами. Однак, по-перше, вони не є суб'єктами господарювання, по-друге, неспроможні надавати послуги та фактично і не надають із-за відсутності виробничих потужностей та відповідного персоналу. Водночас кошти зі споживачів стягуються.
Рішення сільських рад не оприлюднюються належним чином в місцевих друкованих засобах. Як наслідок, підприємствами застосовуються тарифи, які не є чинними.
Відповідальність за порушення держдисципліни цін при формуванні та застосуванні тарифів несуть сільські комунгоспи. Для них економічні санкції ніхто не відміняв. А що далі? Споживачі будуть сплачувати кошти не за отримання якісних послуг, але погашатиме борги підприємства.
Згідно зі ст.6 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” контроль цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, а також взаємодія з органами місцевого самоврядування з цих питань належить до повноважень обласної державної адміністрацій. Для отримання методичної допомоги з питань регуляторної політики та правильності формування тарифів необхідно звертатись до головного управління економіки облдержадміністрації, з питань складання виробничих програм, плану капітальних інвестицій, погодження питомих норм витрат палива та електроенергії, правильності здійснення розрахунків втрат води, тепла в мережах – до управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства облдержадміністрації.