Спосіб життя впливає на здоров’я людини – переконані лікарі. Фізична активність, здорове харчування, відсутність шкідливих звичок. Про ці та інші способи тримати себе у формі розповів заступник генерального директора з неінфекційних хвороб Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Дмитро Макаров під час брифінгу до Всесвітнього дня здоров’я.
Що таке здоров’я і від чого воно залежить?
За визначенням ВООЗ, здоров’я – це стан повного фізичного, психічного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб, їх проявів та дефектів. Здоров’я залежить від багатьох факторів (детермінантів):
-
внутрішніх (генетика людини, будова організму);
-
зовнішніх (поведінкові фактори, клімат, умови проживання та праці, екологічні фактори).
– Комбінація внутрішніх та зовнішніх факторів і визначає здоров’я людини. Якщо взяти здоров’я за сто відсотків, то спосіб життя людини буде складати більше половини. Десь по 20 % – це генетика і фактори навколишнього середовища, і 8-10 % – це стан медичної допомоги. У фінських сімейних лікарів є дуже вдалий принцип – «364 на один». Що це означає? Один день на рік, коли людина приходить на медичний огляд, її здоров’я залежить від сімейного лікаря. Інші 364 дні наше здоров’я – в наших руках, – пояснив Дмитро Макаров.
Як піклуватися про своє здоров’я: поради лікарів
Основні причини захворюваності і смертності в Україні – це неінфекційні хвороби: серцево-судинна патологія, онкологічні захворювання, хронічні хвороби легень та цукровий діабет. Щоб запобігти цим загрозливим недугам, необхідно дотримуватися простих правил:
-
бути фізично активними (фізична активність має становити не менше 30 хвилин на день);
-
позбавитися шкідливих звичок, зокрема куріння та вживання алкоголю;
-
дотримуватися здорового харчування.
– Не забувайте харчуватися правильно. Здорове харчування – це не менше 400-500 грамів овочів та фруктів на день. Це продукти, багаті на клітковину, каші, цільнозлаковий хліб. Білки – за рахунок риби та нежирних сортів м’яса. Потрібно обмежити споживання червоного м’яса, оброблених м’ясних продуктів, тваринних жирів, вершкового масла. Надавайте перевагу рослинним оліям, – порадив спікер.
Піклуватися слід не тільки про фізичне, але й про ментальне здоров’я.
– Якщо ви перебуваєте у стресовому стані і не можете допомогти собі, зверніться до фахівця, зокрема до сімейного лікаря. Сімейні лікарі пройшли навчання за програмою mhGAP (первинне виявлення і допомога при психічних розладах). Вони можуть надати кваліфіковану допомогу. А в разі, якщо це неможливо, скерують до відповідного фахівця, – зазначив Дмитро Макаров.
Своєчасне звернення до лікарів та обстеження допоможуть зберегти здоров’я.
– Навіть якщо ви почуваєтеся добре, з певного віку необхідно піклуватися про артеріальний тиск, вміст цукру та холестерину в крові. Не забувайте й про онкоскринінг. Жінкам старше 35 років слід регулярно проходити обстеження на рак шийки матки, а всім жінкам після 50 років – мамографію. І чоловікам, і жінкам у віці старшому за 50 років варто регулярно обстежуватися на колоректальний рак, – зауважив заступник генерального директора ЗОЦКПХ Дмитро Макаров.
Лікарі нагадують і про вакцинопрофілактику, адже щеплення – дешевий та ефективний спосіб запобігти хворобам.
У Всесвітній день здоров’я колектив Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ провів спортивний захід, щоб своїм прикладом показати запоріжцям, як важливо піклуватися про своє здоров’я.