Національний проєкт «Пліч-о-пліч: згуртовані громади», ініційований Міністерством розвитку громад та територій України, набирає обертів. Представники Підберізцівської громади зі Львівщини відвідали прифронтову Кушугумську громаду Запорізької області. Голови громад підписали Меморандум про співпрацю та обговорили майбутні спільні проєкти.
Гостей з Підберізцівської громади, що на Львівщині, в Кушугумі зустрічали з хлібом-сіллю. Під час робочої поїздки до прифронтової громади партнери ознайомилися з роботою ЦНАПу, поліцейського офіцера громади, фахівця із супроводу ветеранів, громадського формування цивільного захисту та місцевого комунального підприємства. Всі установи та служби в Кушугумі працюють та надають послуги жителям громади, попри виклики воєнного часу.
– Громада потерпає від обстрілів. На сьогодні пошкоджено майже 420 приватних будинків, ще 8 – зруйновано. Буквально сьогодні були пошкоджені будинки на території садового товариства. Найбільше страждає від ворожих атак селище Малокатеринівка, бо воно розташоване найближче до лінії фронту, – розповів заступник голови Кушугумської громади Владислав Василега.
Партнери зі Львівщини були вражені стійкістю жителів прифронтової громади.
– Я бачу дух людей, які працюють на Перемогу, їхню стійкість та єдність. Це дуже вмотивовує нас – жителів громади з тилової області. Мені дуже сподобалося, як в Кушугумі працює добровільна пожежна дружина, створена з місцевих мешканців, та парамедики, які з ними виїжджають на виклики. Вони іноді ризикують своїм життям, рятуючи людей та чиєсь майно після обстрілів. Так само, як і поліцейський офіцер громади, що залучений до евакуації місцевих жителів. Це дійсно надихає, – зазначив голова Підберізцівської громади Василь Коваль.
Фахівці громад-партнерів обмінялися досвідом роботи, зокрема в сфері надання адміністративних послуг. Для обслуговування жителів частини населених пунктів в ЦНАПі Підберізцівської громади створили віддалені робочі місця. А в Кушугумі, крім стаціонарного, є ще й свій мобільний ЦНАП – спеціальний автомобіль, обладнаний робочими місцями адміністраторів та необхідною технікою для надання адміністративних послуг.
– Наш ЦНАП було створено 5 років тому. Зараз тут працює 7 фахівців. Ми надаємо понад 270 послуг. Найбільш затребуваними є послуги соціального характеру. Дуже цікаво було поспілкуватися з представниками партнерської громади. Ми обмінялися досвідом. Отримали для себе нові знання і надали колегам інформацію, як працює наш центр, – зауважила начальниця відділу ЦНАП Кушугумської громади Анна Василега.
Підсумком ознайомчого візиту стало підписання Меморандуму про співпрацю між Кушугумською та Підберізцівською громадами.
– Напрями співпраці різні. Ми обговорили можливість прийняти у себе дітей з прифронтової громади на відпочинок чи реабілітацію. Можливо, громаді-форпосту знадобиться якийсь фінансовий ресурс для відновлення пошкоджених об’єктів. Говорили й про підготовку спільних проєктів та грантів. Ми готові до взаємодії у різних сферах, щоб полегшити життєдіяльність Кушугумської громади та підтримати її. Взагалі проєкт «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» є мегаважливим. Тилові громади мають допомагати громадам-форпостам, бо Україна – єдина. І якщо не буде громад-форпостів, то не буде і тилових громад, – вважає голова Підберізцівської громади Василь Коваль.
Кількість учасників національного проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» постійно збільшується. Якщо на першому етапі до платформи доєдналися 8 громад Запорізької області, то на другому їхня кількість зросла до сімнадцяти.
– Проєкт «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» спрямований на те, щоб об’єднати українців на рівні громад. Ми визначили громади-форпости і допомогли їм знайти партнерів, які будуть їх підтримувати. Основні напрями цієї підтримки – відбудова та відновлення, соціально-культурний розвиток та гуманітарна допомога населенню. Наразі триває друга хвиля партнерств. По її завершенню плануємо, що учасниками проєкту будуть понад 400 громад, – підсумував регіональний координатор національного проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Максим Михайлик.