Створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати свої права та вести повноцінний спосіб життя. Це один з основних напрямків роботи Департаменту соціального захисту населення Запорізької ОДА. Про конкретні результати цієї роботи розповідають фахівці соціальної сфери.
На сьогодні у Запорізькій області перебувають на обліку 87 тисяч осіб з інвалідністю. З них понад 16 тисяч – це особи з інвалідністю з дитинства та діти з інвалідністю. Крім державної соціальної допомоги, їм надаються послуги з реабілітації.
– За 10 місяців з початку року реабілітаційними послугами охоплено 538 дітей з інвалідністю. Це на 198 дітей більше тогорічних показників. Закладам за вже надані послуги спрямовано кошти у сумі понад 7 млн грн, – розповіла директорка Департаменту соцзахисту населення Запорізької ОДА Світлана Бойко.
Надається підтримка і людям, які постраждали внаслідок дії вибухонебезпечних предметів. За інформацією посадовиці, понад 30 осіб з інвалідністю цієї категорії отримали одноразову грошову компенсацію. Ще
43 особи – щорічну допомогу на оздоровлення.
Пріоритетним напрямом роботи обласної та місцевих органів влади є соціальна підтримка осіб з інвалідністю внаслідок війни з-поміж Захисників та Захисниць України. За 10 місяців 2024 року органами соцзахисту населення Запорізької області 744 особам встановлено статус і видані посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни.
– Проводимо роботу щодо обліку ветеранів війни, які мають право на отримання грошової компенсації на придбання житла. Коштом державних субвенцій, виділених у 2023-2024 роках, придбали житло 17 осіб з інвалідністю внаслідок війни на загальну суму понад 40 млн грн. Також здійснюється щомісячна грошова підтримка цієї пільгової категорії громадян з обласного бюджету. Зазначену допомогу отримують 1166 осіб, – повідомила Світлана Бойко.
Крім державних програм, в Запорізькій області діє власна цільова програма підтримки осіб з інвалідністю – «Назустріч людям». Затверджений обсяг її фінансування у 2024 році складає 24 млн грн.
В Запорізькій області соціальні послуги надають 3 обласні установи, 16 комунальних установ територіальних громад та 18 надавачів недержавного сектору. Соціальні послуги в них отримують 33 тисячі осіб. Це і громадяни похилого віку, особи та діти з інвалідністю, малозабезпечені сім’ї, ветерани війни та інші. Найбільш затребуваними соціальними послугами є натуральна допомога (її отримують майже 17,5 тис. осіб), догляд вдома, консультування тощо.
– З метою подолання психологічних стресів, інших соціальних викликів, в регіоні розпочато відкриття Центрів життєстійкості. Вже створено такі центри в Енергодарській, Кушугумській, Мелітопольській, Петро-Михайлівській та Широківській громадах. Саме тут особи з інвалідністю можуть отримати допомогу: проконсультуватися з фахівцем соціальної роботи щодо своїх питань, отримати допомогу психолога, долучитися до груп взаємопідтримки та волонтерських активностей своєї громади. В наступному році плануємо продовжити цю роботу, – підсумувала директорка Департаменту соцзахисту населення Запорізької ОДА Світлана Бойко.