Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Зберегти архітектурні пам’ятки регіону: у Запоріжжі пройшло засідання Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини

29 листопада 2024 - 11:00

У Запоріжжі пройшло засідання Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини в частині пам’яток архітектури та містобудування при Управлінні містобудування та архітектури Запорізької ОДА. Представники Управління, запорізькі архітектори, фахівці відповідних департаментів Запорізької міської ради розглядали питання про занесення щойно виявлених об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

На засіданні Консультативної ради було розглянуто 19 нерухомих об’єктів культурної спадщини, які розташовані в Запоріжжі.

Серед розглянутих на засіданні Консультативної ради питань – і занесення щойно виявленого об’єкту культурної спадщини – будинка заводу Леппа та Вальмана – до Державного реєстру нерухомих памʼяток України за видом об’єкта «Архітектура».

– Ця будівля була зведена наприкінці ХІХ століття. Це промисловий зразок менонітської архітектури, тому будинок заводу має як культурну, так й історичну та архітектурну цінність. Головна проблема в тому, що частина будівлі була перероблена під комерційні майданчики. Тобто половина будинку не має тієї автентичності. Однак ми будемо охороняти той зразок архітектурної майстерності, що зберігся, – зауважив головний спеціаліст відділу мистецтв та навчально-просвітницької роботи Департаменту Запорізької міськради Павло Кравчук.

Одностайним рішенням ради вирішено направити подання щодо занесення до Держреєстру окремих будинків шпиталю в одній із громад.

– Ці будівлі також збудували меноніти для православних робітників своїх заводів. Обʼєкти мають деякі втручання ззовні. Наприклад, були замінені вікна й покрівля на сучасні, оскільки в приміщеннях і зараз продовжують приймати пацієнтів. Інтерʼєр також не зберігся в автентичному вигляді. Однак все одно цей шпиталь є запорізькою архітерною спадщиною, – зазначив начальник відділу охорони культурної спадщини Запорізької міськради Ігор Кисліцин.

Будуть направлені подання і щодо взяття на державний облік ще низки будівель: житловий будинок з великих блоків, житловий будинок П. Я. Нейфельда, ковальський цех заводу «Комунар», цехи заводів Гільдербранда та Пріса й цехи заводів чавунно-ливарного заводу А. Я. Коопа.

– Ми повинні намагатись зберегти якомога більше архітектурних пам’яток Запоріжжя, адже це наша історія, культурний спадок. Саме тому ми регулярно проводимо такі засідання, щоб актуалізувати інформацію, обговорити з колегами нагальні питання щодо охорони об’єктів, напрацювати конкретні заходи з їх збереження та забезпечити включення до державного обліку найцінніших для Запорізького регіону об’єктів, – підсумував начальник Управління містобудування та архітектури Запорізької ОДА, головний архітектор області, голова консультативної ради Максим Прудкий.

Читайте також

Події березня в об’єктиві фотожурналістів ОДА: завжди оперативно та неупереджено

В укритті однієї з гімназій Запоріжжя стартувало офлайн-навчання

Період перебування цивільних українців у полоні країни-агресора буде зарахований у страховий стаж

Розпочався конкурс для українських компаній для участі в Бізнес-ярмарку на Конференції з відновлення України

«Зроблено в Україні»: підприємці отримають першу у 2025 році компенсацію за придбану українську техніку

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 31.03.2025

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 1131-го дня війни.

Впродовж доби окупанти завдали 395 ударів по 11 населених пунктах Запорізької області

РАДІАЦІЙНИЙ ФОН В КОНТРОЛЬНИХ ТОЧКАХ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ НА 30.03.2025

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 1130-го дня війни.

Впродовж доби окупанти завдали 325 ударів по 10 населених пунктах Запорізької області

Відбудова й модернізація в умовах війни: координатор системи ООН в Україні і гуманітарний координатор Матіас Шмале відвідав Запоріжжя