Усі жінки мають право на безоплатне ведення вагітності та медичну допомогу при пологах у межах Програми медичних гарантій. Про це повідомляє Національна служба здоров’я України.
Незалежно від місця проживання чи реєстрації, жінки при надії та породіллі можуть отримати якісні та безоплатні медичні послуги. Тобто пацієнтки зі статусом ВПО не мають нічого доплачувати за отримання медичної допомоги.
Для спостереження вагітності можна обрати будь-який комунальний або приватний медичний заклад, що має договір із НСЗУ на пакет «Ведення вагітності в амбулаторних умовах». Звернутись до акушера-гінеколога можна як самостійно, так і за направленням сімейного лікаря.
Пацієнтка має право на такі види безоплатних послуг:
-
динамічне спостереження за перебігом вагітності;
-
проведення необхідних лабораторних досліджень та інструментальних обстежень;
-
проведення пренатального скринінгу;
-
профілактика резус-сенсибілізації тощо.
Також за необхідності жінка може отримати направлення до перинатального, мультидисциплінарного консиліуму або в стаціонар. Протягом вагітності пацієнтка отримує повний інформаційний супровід.
Безоплатна медична допомога при пологах надається у закладах, які мають договір із НСЗУ. Це можливо як при доставленні бригадою екстреної (швидкої) медичної допомоги, так і при самозверненні без направлення. У пакет послуг входять усі необхідні ліки, медичні вироби, знеболення, лабораторні обстеження, моніторинги та консультації, а також:
-
меддопомога при пологах з черговою акушерською бригадою;
-
партнерські пологи;
-
ведення неускладнених та ускладнених пологів;
-
проведення ургентного або планового кесаревого розтину;
-
вакцинація немовляти;
-
харчування в умовах стаціонару тощо.
Якщо у пацієнтки неправомірно вимагають сплатити вартість спостереження вагітності чи меддопомогу при пологах, то слід залишити скаргу НСЗУ. Оператор контакт-центру за номером 16-77 розповість, як це зробити.
За цим номером також можна дізнатись про медичні заклади, законтрактовані з НСЗУ. Або знайти їх самостійно за допомогою онлайн-карти. Для пошуку треба вказати потрібний населений пункт. Потім застосувати фільтр «Група послуг», де обрати пакет «35. Ведення вагітності в амбулаторних умовах» або «7. Медична допомога при пологах».
ГО «Ліки Контроль» та БФ «280 днів» розробили чат-бот «Буду мамою». Завдяки йому можна отримати покроковий алгоритм щодо безоплатного супроводу вагітності, медичної допомоги при пологах та неонатальних послуг. Скористатися чат-ботом можна у Viber і Telegram: