В умовах повномасштабного вторгнення рф на територію України на прифронтових територіях значно збільшилась кількість вибухонебезпечних залишків, які представляють небезпеку для цивільного населення.
Державна служба України з надзвичайних ситуацій спільно з громадською організацією «Громадським рух «Соціальна єдність» реалізували спільний проєкт «Абетка безпеки».
«Абетка безпеки» – це сукупність правил, порад, та рекомендацій, які попереджують надзвичайні ситуації та надають українцям вичерпну інформацію щодо алгоритму дій у разі настання надзвичайних ситуацій.
Правила поведінки при виявленні вибухонебезпечних предметів:
-
якщо ви виявили вибухонебезпечний чи просто підозрілий предмет – негайно повідомте місцеві органи влади та за телефонами 101 та 102. Навіть якщо ви не впевнені, що цей предмет небезпечний – краще перестрахуватися. Адже запобігти краще, ніж ліквідовувати наслідки. Окрім того, треба дочекатися приїзду спеціальних служб, щоб точно вказати місце та обставини виявлення.
-
ні в якому разі не підходьте до знахідки, це може бути вкрай небезпечно. Оптимально безпечна відстань – близько 500 м. Також необхідно окреслити місце знахідки за допомогою мотузки або стрічки. Проте неможна вбивати у землю кілки, адже поблизу цього місця можуть ще знаходитися снаряди.
-
одразу припиніть будь-які роботи в районі небезпечного предмета. Удар лопати, грабель, каміння чи просто поштовх може призвести до вибуху.
-
в жодному разі не пересувайте, не розбирайте, та не нагрівайте небезпечну знахідку.
-
не допускайте сторонніх осіб до небезпечного предмета доки не прибули фахівці;
-
категорично забороняється самостійно знешкоджувати вибухонебезпечні предмети. Це можуть робити тільки спеціально підготовлені фахівці.
Департамент культури та інформаційної політики