Питання якості повітря у Запоріжжі сьогодні обговорили на нараді, яка відбулась під головуванням керівника ЗОВА Олександра Старуха, представників міської ради, Департаменту захисту довкілля, державної екологічної інспекції у Запорізькій області, промислових підприємств та інших дотичних установ.
Насамперед присутні зазначили, що у березні були призупинені або суттєво знижені обсяги виробництва. Департаментом захисту довкілля був проведений аналіз якості повітря у місті Запоріжжя за 1 півріччя 2022 року, який показав, що за умови різкого падіння виробничих потужностей відбулося зменшення рівня забруднення атмосферного повітря. Але, вже з травня підприємства відновили свою роботу. І саме з цього часу скарги громадян на екологічний стан міста почали зростати.
Слід зазначити, що міська природоохоронна програма, яка передбачала заходи по зниженню обсягів валових викидів звершилась у 2018 році (термін дії 2012-2018), з 2019 року міські природоохоронні програми взагалі не приймались.
Також у 2016 було укладено Меморандум про спільні дії Запорізької міської ради та промислових підприємств у сфері покращення стану довкілля міста Запоріжжя. Термін дії до 2020 року. Меморандумом було заплановано 49 заходів на 9 підприємствах міста з них 26 стосувалися скорочення викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря. У результаті виконання Меморандуму викиди скоротилися лише на 1 600 тонн на рік (що складає близько 2 % від загального валу по місту). З 2019 року законодавством було визначено місто Запоріжжя, як окрема агломерація - зона відповідальності міськради щодо управління якістю повітря. Визначено можливість розробки та затвердження планів поліпшення атмосферного повітря.
У 2020 укладено Угоду та Меморандум взагалі з 27 підприємствами про спільні дії у сфері покращення стану довкілля м. Запоріжжя. Угодою заплановано виконання 112 заходів, з них 45 стосувалися скорочення викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря. Термін дії угоди – 2025 рік. Наразі загальний обсяг зниження заплановано близько 1 000 тонн на рік, що не перевищує 1% від загального валу по місту. Такі об'єми зниження вкрай незадовільні.
Олександр Старух наголосив, що є нагальна потреба розробити план поліпшення якості повітря у місті. Зазначив, що в умовах воєнного стану – це не одноденний процес. У розв’язанні цього питання мають працювати як науковці, так і екологи підприємств. Заходи повинні бути реальними, а не на папері.
-
На жаль, були заборонені перевірки підприємств протягом кількох місяців, тому з цього приводу ще у липні ми звернулися до профільного Міністерства. Вважаємо, що перевірки мають бути відновлені та проводитися регулярно. Разом із тим, ситуація зі станом довкілля продовжує залишатися напруженою. З одного боку, підприємства працюють, у людей є робота, сплачуються податки. З іншого - це викиди в атмосферу, які спричиняють обурення у наших жителів. Але ми йдемо довгим правовим шляхом, який полягає в тому, що місто прискориться у розробці програми моніторингу й зменшення викидів. У нас є серйозні проблеми та усі їх відчувають. Тому те, що не робилося десятиліттями у питаннях екології, ми маємо нарешті вирішити, - підкреслив Олександр Старух.
Департамент культури та інформаційної політики