У цілому, за оцінкою Президента, виборча кампанія пройшла більш толерантно як на суспільному, так і на політичному рівні, поінформованість виборців зросла. «Через свободу слова, через вільного журналіста, через демократію, через суспільний діалог, який ми вели 5 останніх років, очевидно, ми стали іншими.», - констатував Президент.
Водночас він відзначив, що загрози результатам виборів є не меншими, ніж у 2004 році. Першою загрозою стабільності, суверенітету та державності він назвав криміналізацію української влади та глибоку корупцію, що мають бути подолані через проведення конституційної реформи, зміни системи виборів, реформи судової системи та місцевого самоврядування. «Це 4 речі, які відносяться до блоку невід’ємних швидких політичних змін, які необхідно зробити, щоб спасти Україну», - переконаний Віктор Ющенко.
Президент України вважає, що наразі існує три основних проблеми на шляху проведення чесних та прозорих виборів: правова, фінансова та організаційна.
Говорячи про правову площину, Президент нагадав, що Конституційний Суд визнав близько 13 положень закону про вибори Президента такими, що в повній мірі чи частково не відповідають Конституції. «Внесення змін та доповнень відповідно до рекомендацій КС мало стати головним завданням Прем’єр-міністра України як лідера більшості. До сьогоднішнього дня вимога КС не виконана. Тому, очевидно, в правовому тлумаченні у нас є велика проблема, починаючи з теми формування комісій, списку, голосування на дому», - сказав він.
У цьому контексті Глава держави закликав Прем’єр-міністра виконати зобов’язання, яке лежить на ній як на керівнику парламентської більшості, - і внести зміни та доповнення до виборчого законодавства відповідно до рекомендацій КС. «Це компетенція Прем’єр-міністра. І очевидно, було б непогано, якби тут проявив солідарність і опозиційний блок політичних сил на чолі з Партією регіонів», - сказав В.Ющенко.
Щодо проблеми фінансування виборів, констатував Президент, Україна ще не мала таких виборів, які б за кілька днів до їхнього проведення не були «навіть наполовину» забезпечені відповідними коштами.
Президент нагадав також, що кілька тижнів тому видав Указ, мета якого дати відповідь на забезпечення організаційної сторони належного проведення президентських виборів. «Покладена відповідальність на голів місцевих адміністрацій – обласних і районних – починаючи від проблеми належного функціонування виборчої комісії, пунктів голосування, забезпечення зв’язком, електроенергією, підвіз громадян, забезпечення охорони, збереження і недоторканності результатів голосування, охорона бюлетенів тощо», - сказав він.
Президент також повідомив, що щоденно працює з головами ОДА, міністерствами, відомствами, СБУ на предмет забезпечення об’єктивних законних виборів.
За матеріалами прес-служби Президента України