Напередодні всесвітнього дня боротьби з раком голова Запорізької облдержадміністрації Олександр Старух ознайомився з ходом будівництва нового корпусу блоку дистанційної променевої терапії у Запорізькому обласному клінічному онкологічному диспансері.
Очільник області проінспектував хід робіт по зведенню та облаштунку нового корпусу блоку променевої дистанційної терапії. Олександр Старух разом з директором Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації, профільним радником та депутатами обласної ради, які долучилися до реалізації проекту будівництва, оглянув місця для прийому пацієнтів, а також безпосередньо операційні зали, в одній з яких вже інстальовано лінійний прискорювач, а в іншій – ще тривають роботи по обладнанню приміщення і мають в майбутньому встановити ще один прискорювач.
Директор диспансеру Михайло Єсаянц відзначив, що впродовж останніх років гамма-терапевтичне обладнання Запорізького обласного клінічного онкологічного диспансеру вичерпало свій ресурс і потребувало заміни. Відповідно сучасною альтернативою йому є лінійні прискорювачі, які самостійно генерують випромінювання, тому не несуть загрозу радіоактивного забруднення навколишнього середовища. Таке сучасне обладнання дозволяє максимально ефективно лікувати найбільш поширені форми онкозахворювань як-то рак легень і рак молочної залози.
«В Україні є такі апарати, але їх дуже мало. Їх потрібно у 6-7 разів більше. В Запорізькій області це перший такий сучасний апарат. Подібного проекту ще не було. Для зручності відвідування пацієнтів комплексу ми врахували приклади організації медичного простору, побачені під час ознайомчих візитів до профільних закладів країн ЄС», – розповів Михайло Єсаянц.
Перші пацієнти зможуть пройти лікування на новому лінійному прискорювачі вже в середині весни. Найближчим часом працівники диспансеру проходять у іноземних фахівців спеціальне навчання з користування новим обладнанням. Будівництво і встановлення обладнання для першого лінійного прискорювача було завершено у найкоротші терміни – за 14 місяців.
Олександр Старух відзначив, що це є показовим прикладом того, який результат для запорожців може дати злагоджена робота різних гілок влади.
«Проект реалізується кілька років. Це остання дія – будівництво безпосередньо самого так званого бункеру, де розміщено обкладення. Воно зайняло трошки більше року. А в цілому роки три уже будують. І цей досвід показує, що потрібна ефективна співпраця різних ланок: медиків, влади, обласних депутатів, які виступили лідерами в роботі. І з Верховної Ради надійшла субвенція з соцекономрозвитку. І з державного бюджету з фонду регіонального розвитку залучалися кошти безпосередньо для будівництва. І кошти самої лікарні були. Кошти фактично використані з усіх можливих джерел фінансування. Цей проект дасть можливість лікувати приблизно кожного п’ятого з тих, хто хворіє на рак у нашому місті», – зазначив Олександр Старух.
Загальна вартість обладнання першого лінійного прискорювача з базовим комплектом склала 64,85 млн. гривень, у тому числі: 21,57 млн. грн – за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій; 18,28 млн. грн – за рахунок коштів обласного бюджету; 25,0 млн. грн – за рахунок коштів інших субвенцій з місцевих бюджетів (м. Запоріжжя – 15,0 млн. грн, м. Енергодар – 10 млн. грн).
Другий лінійний прискорювач планується придбати і ввести другою чергою, після початку повноцінного функціонування першого. Під час спілкування з очільником області представники онкодиспансеру відзначили необхідність запровадження системи онкоскринінгу, який би дозволив виявляти рак на ранніх стадіях.
Щорічно в Запорізькій області реєструється 5-6 тис. нових випадків онкопатології, з яких 3-3,5 тис. хворих потребують проведення променевої терапії. Фактично отримує таку терапію лише 1700 пацієнтів.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю