Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Своєчасне обстеження та профілактика – запорука ефективної боротьби проти раку

4 лютого 2020 - 15:24

Сьогодні, 4 лютого, світова спільнота відзначає День боротьби проти раку. З такою ініціативою виступив Міжнародний союз проти раку (UICC) з метою підвищення обізнаності людей про рак, як одне з найстрашніших і згубних захворювань сучасної цивілізації. Звертаючи увагу на запобігання, виявлення та лікування цього захворювання, можна домогтися гарних результатів, а в деяких випадках і повного одужання.

Щороку у світі виявляється 12 мільйонів осіб, які вперше захворіли на рак. На жаль, близько 7 мільйонів помирають від хвороби. Україна відрізняється високим рівнем захворюваності на цю недугу. Рак посідає друге місце в структурі смертності населення України і разом з серцево-судинними захворюваннями визначає рівень здоров'я нації. Ризик захворіти на рак в Україні має кожен третій чоловік та кожна п’ята жінка, до 30 % хворих – особи працездатного віку.

За даними регіонального канцер-реєстру, кількість випадків захворювання за 2019 рік склала 6375 проти 6661 у 2018 році. Захворюваність по області – 373,9 на 100 тис. населення. Найвища захворюваність у містах Запоріжжя, Бердянськ, Мелітополь, Токмацькому, Василівському, Веселівському та Новомиколаївському районах. Усього на диспансерному обліку у лікарів-онкологів закладів охорони здоров’я області перебуває 50524 онкологічних хворих. У структурі онкологічної захворюваності населення області перші рангові місця посідають злоякісні новоутворення органів травлення – 21%, неміланомні захворювання шкіри – 16,2 %, злоякісні новоутворення органів дихання – 13,4%, молочної залози – 10,6 %, жіночих статевих органів – 9,9% та злоякісні новоутворення передміхурової залози – 6,2%.

За даними статистики, у 2019 році від раку померло 3098 осіб (у 2018 році – 3287). Показник смертності населення області від злоякісних новоутворень зменшився з 190,8 до 181,7 на 100 тис. населення. Найбільше зростання показника смертності спостерігається у Більмацькому, Великобілозерському та Чернігівському районах. Найбільша смертність від захворювань органів травлення – 32,5% та від органів дихання – 20,7%. Чоловіки помирають більше від раку органів травлення – 32,6% та органів дихання – 21,3%, жінки: молочної залози – 9,4 % та жіночих статевих органів – 8 %.

За останній рік питома вага занедбаних випадків злоякісних пухлин зросла з 17,9 % до 18,8%. Звертає на себе увагу збільшення питомої ваги хворих на злоякісні новоутворення шийки матки, виявлені у занедбаних стадіях захворювання з 27,7% до 35,4%, а серед сільського населення цей показник збільшився з 22,5% до 42,5%. Практично 25% хворих на злоякісні новоутворення молочної залози виявляються у занедбаних стадіях.

Аналіз стану занедбаності хворих на злоякісні новоутворення свідчить, що основними причинами занедбаності залишаються несвоєчасне звернення хворих до лікаря.

На цей час онкологічну допомогу населенню області надає Запорізький обласний клінічний онкологічний диспансер. Він розрахований на 305 ліжок з поліклінічним відділенням на 130 відвідувань. На базі диспансеру функціонують кафедри онкології ЗМАПО та ЗДМУ. У м. Мелітополь онкологічну допомогу надає КУ «Мелітопольський онкологічний диспансер» на 75 ліжок з поліклінічним відділенням, у м. Бердянськ – онкологічне відділення комунальної установи «Бердянське територіальне медичне об’єднання» на 20 ліжок. Крім того, функціонує радіологічне відділення комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» на 40 ліжок.

Для організації своєчасного виявлення захворювань молочної залози та покращення якості надання медичної допомоги жінкам у обласному онкодиспансері відкритий мамологічний центр, який оснащений сучасним обладнанням.

Актуальність проблеми онкологічної служби визначається складністю своєчасної діагностики, запізнім зверненням пацієнтів за наданням медичної допомоги. Наразі основні напрямки онкологічної допомоги – це профілактична робота, якісна діагностика та сучасне лікування хворих.

У боротьбі з онкологією важливим є профілактичний напрям, зокрема, підтримка імунітету та здоровий спосіб життя. Всесвітня організація охорони здоров'я серед головних чинників появи онкопатологій називає надмірну вагу, куріння та зловживання алкоголем.

Онкологи наголошують: при виявленні хвороби на ранній стадії до 40% хворих можливо вилікувати. Тож, у Всесвітній день боротьби з раком медики закликають громадян до свідомого ставлення до свого здоров’я та своєчасного звернення до лікарів для діагностики патології на ранніх стадіях.

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

Читайте також

Запоріжжя: 1000 днів героїчної боротьби

Шановні підприємці! Проєкт «Діалог влади та бізнесу» триває

Тисяча днів незламності: як у запорізьких школах виховують патріотизм

«З понеділка в Запорізькій області через ворожі обстріли застосовуються графіки погодинних відключень», – речниця ПАТ «Запоріжжяобленерго»

Запоріжжя оговтується після нічної атаки: лікарня та котельні відновлюють роботу, тривають ремонти в приватному секторі

Інформація про аукціон 22.11.2024!

1000 день війни: в Запоріжжі вшанували пам’ять загиблих героїв

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 18.11.2024

Впродовж доби окупанти завдали 424 удари по 13 населених пунктах Запорізької області.

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 18.11.2024

Впродовж доби окупанти  завдали 458 ударів по 11 населених пунктах Запорізької області.

В Запорізькій області розширили програми допомоги постраждалим від ворожих обстрілів