У неділю, 2 лютого, увесь світ відзначав День водно-болотних угідь. Цього дня у 1971 році була започаткована Конвенція про водно-болотні угіддя (відома під назвою «Рамсарська конвенція»). Україна поновила своє членство в конвенції у 1996 році. Наразі туди входить 171 країна.
Кожна країна має включити до переліку водно-болотних угідь міжнародного значення принаймні одне своє угіддя і взяти його під охорону. На цей час у переліку знаходяться 2375 водно-болотних угідь загальною площею 253,614 млн га. Серед них і 50 українських водно-болотних угідь міжнародного значення загальною площею близько 800 тис. га.
У цьому році секретаріат Рамсарської конвенції визначив тему 2020 року: «Водно-болотні угіддя і біорізноманіття». Завдяки заходам у рамках відзначення Дня водно-болотних угідь є можливість привернути увагу до біорізноманіття водно-болотних угідь та його стану, висвітлити, чому біорізноманіття є важливим та сприяти діям щодо подолання його втрат. Відомо, що водно-болотні угіддя багаті біорізноманіттям і є середовищем існування для різноманітних видів рослин і тварин.
Статистика свідчить, що в останні роки здійснюється глобальне зниження рівня біорізноманіття, при цьому водно-болотні екосистеми зникають утричі швидше, ніж ліси. Вважається, що близько 40 % світових популяцій рослин і тварин живуть та розмножуються у водно-болотних угіддях. Деякі ендемічні види можуть жити лише в межах певних водно-болотних угідь, існування більшості видів риб та амфібій на певних стадіях життєвого циклу можливе лише в межах водно-болотних угідь. Водно-болотні угіддя є надзвичайно важливими територіями для птахів, зокрема для мігруючих водоплавних видів птахів.
Секретаріат Рамсарської конвенції підготував багато цікавої та корисної інформації. Вона викладена на сайті конвенції.
У 2020 році Міністерство енергетики та захисту довкілля України планує спрямувати зусилля на створення ефективної системи управління водно-болотними угіддями, організацію моніторингу за станом водно-болотних угідь. Так, планується провести екологічні освітньо-виховні заходи із залученням установ природно-заповідного фонду.
Також, 7 лютого при Міністерстві відбудеться засідання Координаційної ради з питань збереження, збалансованого використання та відновлення водно-болотних угідь України. На засіданні будуть розглянуті питання імплементації Рамсарської конвенції в Україні, проведення заходів з відновлення та збереження водно-болотних угідь міжнародного значення за участі неурядових громадських організацій, організації наукових досліджень та моніторингу стану водно-болотних угідь тощо.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю