Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Уперше за 30 років на дослідження скіфського комплексу на Мамай-Могилі виділено кошти з обласного бюджету

2 жовтня 2019 - 08:35

Влітку на Мамай-Могилі працювала археологічна експедиція Запорізького національного університету. Під час дослідження скіфського комплексу було знайдено більше десятка поховань. Однак головними знахідками стали короткий золотий меч та глиняна амфора грецького походження.

Презентація результатів розкопок відбулася в Запорізькому національному університеті.

Як повідомив директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Владислав Мороко, вперше за Програмою збереження та використання об’єктів культурної спадщини Запорізької області на 2019-2023 роки та за підтримки депутатського корпусу обласної ради вдалося виділити 100 тисяч грн на проведення рятувальних розкопок. Крім цього, в наступному році передбачено кошти на наукові археологічні дослідження в Оріхівському і Кам’янсько-Дніпровському районах.

Археологічні експедиції на Мамай-Могилу почались у 1988 році. Відтоді щоліта група археологів та істориків ЗНУ досліджують скіфський комплекс. Цього року у літній експедиції взяли участь близько 50 осіб, серед них і волонтери, і школярі. Археологи Геннадій Тощев і Світлана Андрух вважають, що знайдені артефакти є найбільш яскравим відкриттям Мамай-Могили за понад 30 років досліджень.

Усі знахідки передадуть до Кам’янсько-Дніпровського музею, адже на території цього району знаходиться курган Мамай-Могила.

Довідково.

Археологи дослідили 26 комплексів, у  яких виявили 11 скіфських та 11 ногайських поховань. При цьому  половина скіфських поховань – не пошкоджені. Під час археологічних досліджень знайшли різноманітний інвентар, серед якого – зброя, наконечники стріл, побутові речі, зернотерка, різні прикраси (підвіски, намисто зі склопасти), кераміка, а також монети, які свідчать про  політичні, торгові і культурні зв’язки з Кримським ханством та іншими культурними центрами. Досліджені поховальні комплекси також свідчать про вподобання скіфів і характер їх господарства. Крім того, знайдено подвійне поховання жінки з немовлям і маленькою твариною, що свідчить про відходження від загальноприйнятих норм. Також учасники археологічних розкопок змогли знайти в скіфському похованні людський скелет і в польових умовах зібрати в єдине ціле уламки давньої амфори грецького виробництва, яка, ймовірно, використовувалася для транспортування вина. Дослідники запевняють, що такі амфори виявляють на території Греції, а для України ця знахідка є дуже рідкісною, адже тут здебільшого зустрічаються гостродонні експонати.

Цей комплекс датується VI століттям (всі інші попередньо досліджені – IV і V століття), тому археологи стверджують, що цей комплекс дозволяє припускати, що скіфські поховання є більш давніми на століття або півтора.

Найяскравіші знахідки були знайдені в кургані з двома похованнями, робота над дослідженням яких тривала три дні. Тут були знайдені колчанний набір наконечників стріл, акінак, вкритий жовтим металом, який був прикріплений до пояса маленькими цвяхами з жовтого металу, кістяні застібки для кінської збруї, сережка. Крім цього, у не пограбованій ямі на археологів чекала справжня сенсація. Збережений кістяк молодого хлопця, що лежав на спині. За дві з половиною тисячі років жодна рука мародера та розкрадача могил не торкнулась цієї поховальної ями. Він був вершником і справжнім майстром своєї суворої справи. А ще юнак був не лише воїном, а ще й франтом і полюбляв прикраси. Про це і не тільки розповіли численні й часом абсолютно неймовірні артефакти, знайдені при дослідженні цього поховання, зокрема прикраси. Досліджене поховання знаходилось поруч з іншим, значно більшим за розмірами. Останнє було розграбовано вщент, знайдено лише одне вістря стріли та уламки кісток людини похилого віку. Не виключно, що поховання юнака 18-20 років могло належати зброєносцю.

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

Читайте також

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 915-го дня війни

Запорізька область на варті безпеки: 427 Пунктів незламності готові приймати мешканців у разі надзвичайної ситуації

Черговий акт тероризму країни-агресорки: загинув чоловік та поранена жінка в одному із сіл Вільнянської громади

Всеукраїнський проєкт «Освітній Суп»: запорізькі школярі можуть долучитися до безоплатних занять з української мови та математики

Допомога аграріям: Уряд розробив механізм надання спеціальних субсидій

Фундамент для майбутніх репарацій: як подати заявку в Міжнародний реєстр збитків через портал «Дія»

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 26.08.2024

Впродовж доби окупанти 287 разів били по 11 населених пунктах Запорізької області

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 25.08.2024

Впродовж доби окупанти 335 разів били по 12 населених пунктах Запорізької області.

Виставки, спортивні заходи, панельна дискусія та концерт: прифронтове Запоріжжя святкує День Незалежності України

Служити і захищати: у Запоріжжі відзначили кращих поліцейських