Вшанувати жертв тоталітарного режиму прийшли представники обласної та місцевої влади, ветерани АТО, школярі, жителі селища. Серед учасників церемонії був і батько Героя Небесної Сотні Сергія Синенка, уродженець с. Косівцеве Петро Синенко, родина якого також постраждала від репресій.
До присутніх звернувся заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Олександр Зубченко: «Ми відкриваємо ще одну, багато років заборонену та забуту сторінку нашої історії. Після поразки Української революції та махновського руху на Гуляйпіллі та Новомиколаївщині продовжувався селянський спротив більшовикам. Побоюючись нового народного повстання, московські керманичі вирішили знищити найбільш активну частину українського селянства».
Повернути правду про трагічні події вдалося завдяки відомому краєзнавцю, заслуженому журналісту України Івану Кушніренку. У травні 1931 р. на станцію Гайчур зігнали сотні жителів сіл Староукраїнка, Скотувате, Криничне, Цвіткове, Косівцеве та Бойкове. Жертвами депортації стали родини Міщенків, Духонченків, Морозова, Хохотви, Тилика, Пахаря, Глушка, Галчинського та інших наших земляків. На них чекала далека дорога, голод та каторжна праця у глухій тайзі. Більшість депортованих уже ніколи не побачили рідної оселі.
Учасників церемонії також привітали голова районної ради Юрій Павленко, заступник голови райдержадміністрації Тетяна Субота, селищний голова Олександр Бабанін, громадський діяч, меценат Дмитро Харьков та гості з Гуляйполя.
Пам’ятник освятив капелан отець Андрій, а жертв комуністичного режиму вшанували хвилиною мовчання.
До Дня пам’яті жертв голодоморів на згадку про всіх українців, які не повернулися додому з радянських таборів та заслання, біля станції посадять калиновий гай.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю