Під головуванням першого заступника голови облдержадміністрації Олександра Бережного відбулося засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, присвячене питанню збереження Молочного лиману.
У роботі комісії взяли участь керівники відповідних структурних підрозділів ОДА, голови Приазовської, Якимівської та Мелітопольської районних державних адміністрацій, представники наукових кіл, правоохоронних органів та прокуратури.
- Питання збереження Молочного лиману винесено на розгляд комісії з питань техногенно-екологічної безпеки, - пояснив, відкриваючи засідання, Олександр Бережний, - оскільки ситуація, що сьогодні склалася в гідрологічному заказнику, без перебільшення є надзвичайною. І часу на її розв'язання у нас залишилося обмаль.
Сьогодні солоність води в лимані сягає 45 проміле, втрачено вже біля 30% його акваторії.
В умовах фактичного ігнорування проблеми з боки органів центральної виконавчої влади обласна влада вимушена сама шукати шляхи порятунку цього унікального водоймища. Серед першочергових проблем – відсутність системного фінансування відновлювальних робіт, невпорядкованість питання з розмежування земель, відсутність ясності у питанні відповідального за здійснення природоохоронних функцій.
Частину проблем може розв'язати створення Приазовського національного парку, до складу якого має увійти й багатостраждальний Молочний лиман, але це питання потребує певного часу, якого вже немає.
На думку науковців, через рік область фактично втратить Молочний лиман і як нерестилище риби, і як рекреаційну зону. Тоді вже на його відновлення знадобиться не менше 10 років. Тож влада шукає термінових шляхів стабілізації ситуації.
Наразі серед першочергових завдань, що окреслили учасники зустрічі – визначення оптимального місця розташування каналу, що з'єднує лиман з морем; виконання у повному обсязі зобов'язань щодо підтримки каналу в робочому стані; постійне фінансування відповідних робіт.
Підсумком засідання комісії стало ухвалення проекту рішення, що передбачає створення механізму постійного фінансування, проведення інвентаризації земель Молочного лиману, передачу природоохоронних функцій місцевим районним адміністраціям, виділення коштів з обласного бюджету на розчистку гирла гідрологічного заказника та розробку проектів розчистки малих річок, що також поповнюють водні запаси Молочного лиману.
Управління у справах преси та інформації