Міністерство соціальної політики України та Всеукраїнська благодійна організація український фонд «Благополуччя дітей» привертають увагу дорослих до проблеми зваблення дітей та підлітків у мережі інтернет та способів протистояти та протидіяти.
За оціночними даними Ради Європи, кожна п’ята дитина в Україні стикається з сексуальним насильством у різних формах. Цей досвід може залишити травму на все життя. І сьогодні чи не найбільше ризиків зосереджено в інтернеті. Адже анонімна мережа – ідеальний простір для зловмисників, а вік користувачів мережі щороку знижується.
Дослідження фіксують постійне зростання кількості випадків спокушання в мережі або грумінгу. Йдеться про ситуацію, коли зловмисники за допомогою маніпуляцій схиляють дітей до створення матеріалів еротичного характеру, а іноді до реальних зустрічей та сексуального використання.
Третина дзвінків на національну дитячу «гарячу» лінію в 2017–18 роках стосувалася небезпек у мережі інтернет.
- Чи означає це, що можна заборонити дітям виходити в мережу, зав’язувати нові знайомства чи спілкуватися без суворого нагляду? Якщо йдеться про підлітка – у жодному разі. Цим ви тільки зруйнуєте довірливі взаємини та поглибите ризик. Натомість ми пропонуємо дорослим вивчити проблему, а дітей навчити правилам безпеки, які будуть захищати краще за будь-які обмеження. Кампанія «Уважні батьки» звертає увагу батьків та осіб, які їх замінюють, на те, що їм належить ключова роль у захисті дітей від загроз онлайн. Адже маніпулятори зазвичай обирають своїми цілями дітей, які потребують уваги, схвалення, та тих, які залишилися сам на сам із власними проблемами, - наголосила голова правління Фонду та експертка з протидії сексуальному насильству Тетяна Цюман.
Більш детально про те, як захистити дітей від анонімів у мережі, можна було дізнатися під час вебінару "Уважні батьки: як запобігати звабленню дітей онлайн», організованого Українським фондом «Благополуччя дітей». Спікеркою заходу була Уляна Долиняк − тренерка, психотерапевт, директор Центру педагогіки травми. Вона надала вичерпні відповіді на актуальні запитання: що таке зваблення в мережі, яку тактику використовують спокусники, чому підлітки часто стають легкою мішенню зловмисника, як поводитися батькам, аби вберегти дитину від ризиків, що може свідчити про те, що ваша дитина потрапила в небезпеку, куди звертатися по допомогу.
До участі у вебінарі мали можливість долучитися і запорізькі фахівці та батьки.
Довідково.
Відповіді на запитання, що таке грумінг, кому він загрожує, як поводяться зловмисники, а як варто поводитися уважним дорослим, можна знайти на веб-сторінці кампанії.
Кампанія «Уважні батьки» вперше була реалізована в 2017 році в Польщі фундацією «Даємо дітям силу». В Україні кампанію адаптував і координує Український фонд «Благополуччя дітей» за підтримки ОАК Foundation та Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю