Водонапірна башта Другої Катеринославської залізниці, що розташована у Шевченківському районі міста Запоріжжя і по праву є символом цього району, відповідає критеріям, зазначеним у Порядку визначення категорій пам’яток для занесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.
Це рішення підтримали учасники засідання Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини, яка діє при Департаменті культури, туризму, національностей та релігій та Управлінні містобудування та архітектури облдержадміністрації.
Водонапірна вежа була зведена на початку XX сторіччя під час будівництва Другої Катеринославської залізниці, зокрема вузлової вантажо-пасажирської станції Олександрівськ ІІ. Вежа розташовувалась за 500 метрів від станції на землях залізниці і обслуговувала об’єкти залізниці. Вперше башта згадується у звіті про діяльність школи хутора глухонімих у 1904 році. Тоді повідомлялося, що вежа залізниці використовувалась для забезпечення хутора водою. Після Другої світової війни башта втратила своє стратегічне значення та більше не використовувалася за призначенням. Наприкінці 1990-х років земельна ділянка з баштою передана у міську власність, у 2018 році – у приватну.
Як підкреслив один із захисників пам’ятки, крім архітектурної цінності башта цікава і як пам’ятка науки і техніки, адже ця споруда безпосередньо пов’язана із забезпеченням водопостачання міста. Також була пропозиція визнати башту історичною пам’яткою. Однак більшість членів консультативної ради визнали, що для визнання вежі пам’яткою історії не вистачає фактологічної інформації.
Таким чином учасники підтримали пропозицію визнати вежу пам’яткою архітектури. Після опрацювання відповідних документів Управлінням містобудування та архітектури ОДА до Міністерства культури буде направлено подання про занесення водонапірної башти до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як пам'ятки архітектури місцевого значення. Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» до вирішення цього питання Міністерством культури України цей об’єкт буде занесено до Переліку об’єктів культурної спадщини архітектури та містобудування Запорізької області, що надасть йому правовий статус щойно виявленого об’єкта культурної спадщини. Завдяки цьому вежа захищена від знесення та проведення несанкціонованих будівельних робіт.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю