З початку травня 2019 року введено в дію Закон України «Про житлово-комунальні послуги». Враховуючи законодавчі зміни у сфері житлово-комунальних послуг, Департамент жилого-комунального господарства та будівництва облдержадміністрації надає населенню роз’яснення з цього приводу.
Відтепер надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Не пізніше як протягом одного року з дня введення в дію цього Закону (тобто не пізніше 01.05.2020) співвласники багатоквартирних будинків незалежно від обраної ними форми управління багатоквартирним будинком зобов’язані прийняти рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електричної енергії та природного газу) щодо кожного виду комунальної послуги, а виконавці комунальних послуг — укласти зі співвласниками договори про надання відповідних комунальних послуг відповідно до обраної співвласниками моделі організації договірних відносин.
З 01.05.2019 комунальними послугами відповідно до Закону є, зокрема: постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення. Таким чином, з 1 травня 2019 року органи місцевого самоврядування мають повноваження встановлювати тарифи саме на ці комунальні послуги. До моменту укладення нових договорів про надання комунальних послуг за вимогами і правилами Закону, нарахування плати за комунальні послуги підприємствами тепло-, водопостачання та водовідведення здійснюватиметься відповідно до договорів, укладених до 01.05.2019.
Окремо звертаємо увагу на питаннях нарахування і стягнення пені за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги. Введення в дію Закону не є підставою для автоматичного нарахування споживачам пені.
Так, установлено, що в разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов’язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01% суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100% загальної суми боргу.
Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за житлово-комунальні послуги. Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином. Отже, враховуючи зазначене, нарахування пені у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги може здійснюватися після 1 травня 2019 року, виходячи з умов договорів (якщо договори вже були укладені).
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю