Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Приєднання до Всесвітнього дня водно-болотних угідь допоможе зберегти здорову екосистему

2 лютого 2019 - 09:00

Щороку 2 лютого відзначається  Всесвітній день водно-болотних угідь. У цьому році за пропозицією Рамсарської конвенції Всесвітній день водно-болотних угідь відзначається під девізом «Водно-болотні угіддя та зміни клімату».

Конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовища існування водоплавних птахів (відома під назвою «Рамсарська конвенція» за назвою міста заснування - Рамсар, що в Ірані) розпочала свій відлік 2 лютого 1971 року.

29 жовтня 1996 року після схвалення Верховною  Радою  відповідного закону Україна поновила своє членство і входить до числа 160 країн - Договірних сторін Конвенції.

Кожна країна – Договірна сторона Конвенції має заявити до Переліку водно-болотних угідь міжнародного значення принаймні одне своє угіддя і взяти його під охорону.

Згідно зі статтею 1 Конвенції під водно-болотними угіддями розуміють райони маршів, боліт, драговин, торфовищ або водойм - природних або штучних, постійних або тимчасових, стоячих або проточних, прісних, солонкуватих або солоних, включаючи морські акваторії, глибина яких не перевищує шість метрів. Для визначення угідь, які можуть бути заявлені до спеціального Переліку водно-болотних угідь міжнародного значення, розроблені критерії, серед яких: типовість та унікальність екосистем для біогеографічного регіону, цінність угіддя для підтримання біологічного різноманіття регіону, існування ендемічних, рідкісних і зникаючих видів рослин і тварин, місце регулярного перебування понад 20 тис. водних птахів,  важливе місце для нересту, нагулу і зимівлі місцевих видів риб тощо.

Наразі перелік включає понад 2037  угідь загальною площею 228,9 млн. га. В Україні налічується 39 водно-болотних угідь міжнародного значення загальною площею близько 778 тис. га. З них 22 водно-болотних угіддя отримали статус міжнародних у 1995 році, в 2004 році - 11 водно-болотних угідь, які розташовані в межах територій природно-заповідного фонду, в 2012-2013 роках – 6 територій.

В Україні питання охорони, використання та відтворення водно-болотних екосистем регулюються Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища» та Водним кодексом України. Пріоритетами національної політики у цій сфері охорони є виявлення цінних водно-болотних угідь, забезпечення їх охороною, а також екологічно безпечне використання їх ресурсів.

Водно-болотні угіддя надають широкий спектр екосистемних послуг і забезпечують населення необхідними природними ресурсами - від чистої води та продуктів харчування до будівельних матеріалів.

За даними Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації, на території Запорізької області розташовано п’ять  водно-болотних угідь міжнародного значення:  «Молочний лиман», «Коса Обіточна та затока Обіточна», «Гирло р. Берди, коса Бердянська та затока Бердянська», «Архіпелаг Великі і Малі Кучугури» та «Заплава Сім Маяків». Загальна їх площа  складає 36014,25 га.

У межах територій водно-болотних угідь розташовані  об’єкти природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, а саме:  заказники «Коса Обіточна», «Молочний лиман», «Заплава р. Берда», «Великі та Малі Кучугури», Приазовський НПП, НПП «Великий Луг».

Реалізація на практиці пріоритетних завдань щодо поліпшення збереження водно-болотних угідь можлива лише за умови об'єднання зусиль усіх державних та недержавних установ та організацій, всього населення країни. 

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

Читайте також

Які документи необхідно подавати при оформленні субсидії?

Як створити власний бізнес: розпочалась реєстрація на безоплатний курс Born Global Ukraine

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 14.11.2024

Впродовж доби окупанти завдали 410 ударів по 10 населених пунктах Запорізької області

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 994-го дня війни

Протягом наступної доби в Запоріжжі через несприятливі погодні умови може відчуватися неприємний запах

Пенсія «з відстрочкою»: розмір виплат збільшується з кожним місяцем роботи після досягнення пенсійного віку

Безоплатні заняття з розмовної англійської для українських школярів: реєстрацію учасників розпочато

Заступник голови Запорізької ОДА Володимир Чередніченко на прямому звʼязку з мешканцями регіону

Довідка ВПО та грошова допомога – все це за кілька кліків у Дії

Кому необхідно подати заяву на отримання субсидії?

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 13.11.2024