У новому навчальному році продовжується модернізація професійно-технічної освіти в області відповідно до плану, розробленого на 2016-2018 роки. Як повідомили в Департаменті освіти і науки облдержадміністрації, в 2017 році здійснено модернізацію п’яти закладів професійної освіти шляхом приєднання їх до трьох крупних освітніх центрів за галузевим спрямуванням.
В області є заклади, які вже давно й планово працюють над підвищенням рівня викладання загальноосвітніх дисциплін. Наприклад, у Михайлівському вищому професійному училищі всі 115 випускників з’явилися на ЗНО, всі його склали та дві третини показали належний рівень досягнень, а майже 3% показали високий рівень навчальних досягнень з української мови. Однак є заклади, зокрема, Осипенківський професійний аграрний ліцей, де 85% випускників показали з української початковий рівень знань, а чотири учні не з’явилися на ЗНО, Запорізьке вище професійне училище «Моторобудівник» - 83,3 % показали початковий рівень тощо.
З метою покращення якості професійної освіти у рамках реалізації пілотного проекту на базі ДНЗ «Запорізьке вище професійне училище моди і стилю» створено навчально-практичний центр інноваційних швейних технологій з підготовки робітників за професією «Швачка. Кравець. Закрійник»; на базі ДНЗ «Запорізький будівельний центр професійно-технічної освіти» - навчально-практичний центр за професією «Монтажник санітарно-технічних систем та устаткування».
За допомогою роботодавця ПАТ «Мотор Січ» створено навчально-практичний центр для машинобудівної галузі на базі державного навчального закладу «Запорізьке вище професійне училище «Моторобудівник».
На базі ДНЗ «Запорізьке машинобудівне вище професійне училище» наразі створюється навчально-практичний центр з професій «Токар. Верстатник широкого профілю. Фрезерувальник. Шліфувальник. Свердлувальник», на базі ДНЗ «Запорізький політехнічний центр професійно-технічної освіти» - центр з професій «Електрозварник ручного зварювання. Електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних зварювальних машинах. Зварник».
Аналіз працевлаштування випускників професійних закладів свідчить, що тільки у І півріччі 2018 року 57 % працевлаштованих пішли на провідні промислові підприємства області: ПрАТ «Запоріжсталь», ПАТ «Мотор Січ», «ЗТМК», ПАТ «ДСС», ПрАТ «Запоріжкокс», а 20 % - на підприємства транспорту.
Професійна освіта в області спрямована на задоволення потреб роботодавців: у 2017-2018 роках розроблено п’ять нових стандартів з професій залізничного транспорту. У 2018 році ДНЗ «Запорізький професійний ліцей залізничного транспорту» отримав ліцензії на підготовку робітничих кадрів для «Укрзалізниці» та на підготовку водіїв для трамвайно-тролейбусного парку. Розробляються проекти стандартів з професій: «Контролер верстатних і слюсарних робіт», «Слюсар з механоскладальних робіт», «Контролер верстатних і слюсарних робіт», «Слюсар інструментальник»
Загалом у Запорізькій області функціонує 24 заклади вищої освіти та 24 структурних підрозділи, загалом налічується 67,5 тисячі студентів. Така мережа потребує приведення її у відповідність до потреб ринку праці. Тому приділяється значна увага рейтингу навчальних закладів, їх популярності як серед студентів, так і серед роботодавців.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю