Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

На територіях посилюється контроль за поводженням з відходами

13 вересня 2018 - 10:47

До 2030 року в Україні 70% відходів тваринного походження мають перероблятися чи повторно використовуватись. У зв’язку з цим Головним управлінням Держпродспоживслужби в Запорізькій області посилюється контроль за поводженням з побічними продуктами тваринного походження та твердими відходами для зменшення негативного впливу на середовище життєдіяльності людини.

За словами начальника ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області Віктора Шершнєва, частка  відходів сільського господарства є порівняно незначною в загальному обсязі утворених відходів - не більш 4% усіх відходів I-IV класу, що утворюються протягом періоду статистичних спостережень, згідно з якими тільки за 2015 рік було утворено понад 13,5 млн. тонн сільськогосподарських відходів. Серед яких наймасовішими є: відходи рослинного походження (7742 тис. тонн або 57%); тваринні екскременти, сечовина і гній (4938 тис. тонн або 37%); відходи тваринного походження та змішані харчові відходи (897 тис. тонн або 6 %).

Однак статистичні дані не повною мірою відображають реальний стан справ. Наприклад, на початок 2017 р. в Україні було близько 13 млн. голів худоби. Якщо в середньому одна тварина дає 10 кілограмів гною на добу, за рік може утворитися до 50 млн. тонн гною. Поголів’я 1,5 млн. курей дає на добу понад 100 тонн. Усього в Україні щороку утворюється близько 500 тис. тонн пташиного посліду.

Крім негативного впливу на навколишнє середовище відходи тваринництва можуть стати причиною інфекційних захворювань тварин і людей. Так, у разі виникнення інфекційного захворювання (ящур, пташиний грип, чума свиней тощо) кількість загиблих тварин або птахів досягає десятків і сотень тисяч голів через величезну їх концентрацію на обмеженій площі.

Для розв’язання проблем утилізації відходів тваринного походження в Україні було створено систему ветсанзаводів. Загалом було побудовано 37 таких підприємств. У кожній області працював один - два ветсанзаводи, на них щорічно утілізовувалось 350-370 тис. тонн загиблих тварин і відходів тваринного походження, при цьому вироблялося 65-70 тис. тонн м'ясо-кісткового борошна. Ветсанзаводи завжди були збитковими і отримували з бюджету кошти на часткове відшкодування витрат на збір, заготівлю, утилізацію відходів тваринного походження.

У 90-х роках фінансування заводів з держбюджету зменшилося. Наслідком цього стало те, що в 2004 році із 37 заводів діючими залишилися 24, решта  було приватизовано. На початок 2018 року в 15 областях України із 18 існуючих філій концерну «Укрветсанзавод» працюють тільки дев’ять  заводів, з них сім  - на повну потужність.

На сьогодні проблема поводження з відходами тваринного походження на території Запорізької області вирішується шляхом використання не законсервованих худобомогильників, роботи Токмацької філії концерну «Укрветсанзавод», власних потужностей деяких переробних підприємств та підприємств аналогічного профілю сусідніх областей.

У Запорізькій області в 2017 році з 633,5 т відходів тваринного походження 348 т було направлено на ветсанзаводи, 206,7 т  перероблено на своїх потужностях, 78,8 т поховано в скотомогильниках і біотермічних ямах. Інші підприємства, особливо малі  порушують вимоги, накопичують відходи, частково самовільно і несанкціоновано захоронюють їх чи спалюють.

Віктор Шершнєв наголосив на необхідності соціальної відповідальністі бізнесу для запровадження в Україні сучасних потужностей і систем для переробки всіх видів відходів. Адже державою визначено амбітну мету - до 2030 року 70 відсотків таких відходів в Україні має перероблятися чи повторно використовуватись.

У зв’язку з цим головам райдержадміністрацій, міським головам міст обласного значення, головам об’єднаних територіальних громад, головам органів місцевого самоврядування доручено розробити програми або плани щодо поводження з відходами тваринного походження на території кожної окремої адміністративної одиниці області; постійно вживати заходи щодо ліквідації несанкціонованих і неконтрольованих звалищ побічних продуктів тваринного походження; сприяти укладанню договорів між виробниками тваринної продукції та Токмацькою філією ДП «Укрветсанзавод».

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

Читайте також

На приватизаційні аукціони виставлені нежитлові приміщення державної форми власності, розташовані у центральній частині Запоріжжя

Засідання робочої групи «Прозорість і підзвітність»: представники правоохоронних органів доповіли про перебіг досудових розслідувань

Реконструкція одного з найпотужніших медзакладів Запоріжжя набирає обертів: створюють комфортні умови для пацієнтів та лікарів

До уваги автоперевізників!

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 07.11.2024

Впродовж доби окупанти завдали 299 ударів по 14 населених пунктах Запорізької області

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 987-го дня війни

Енергоефектині ОСББ: як багатоповерхівки готуються до зими

До зими – під новим дахом: в Запоріжжі активно відновлюють будинки, пошкоджені ворожими КАБами

Простір єднання та допомоги: у Запоріжжі відкрився новий ветеранський простір «Рубікон Hub»

єОселя стає доступнішою: молодь може отримати іпотеку з першим внеском від 10%

Новий інструмент підтримки для ВПО – субсидія на оренду житла