З метою недопущення погіршення санітарно-епідемічної ситуації, забезпечення якісного постачання питної води населенню та об’єктам критичної інфраструктури фахівцями Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області здійснюється контрольна діяльність щодо підприємств водопровідно-каналізаційного господарства, суб’єктів господарювання, що надають послуги водопостачання населеним пунктам.
За станом на 16 серпня Держпродспоживслужбою в Запорізькій області проведено перевірку 17 підприємств питного водопостачання. У ході перевірок виявлено значні порушення щодо встановлення зон санітарної охорони джерел питного водопостачання. У межах водоохоронних зон у Чернігівському, Якимівському, Гуляпільському, Токмацькому районах та в місті Запоріжжя допускається розташування несанкціонованих звалищ побутового сміття, розташування неканалізованого житла, здійснення виробничої та сільськогосподарської діяльності, що не виключає можливості мікробіологічного та хімічного забруднення джерел питного водопостачання.
Крім цього, на етапах водопідготовки підприємствами не розробляється та не забезпечується впровадження комплексу заходів щодо приведення питної води до нормативних вимог. Також не дотримуються графіки лабораторного контролю води джерел водопостачання, води питної на етапах водопідготовки, перед її надходженням у водопровідну мережу та у розподільчій мережі. Перевірки також показали, що суб’єкти господарювання не мають в наявності документів, що засвідчують якість та безпечність обладнання, устаткування, матеріалів, речовин та сполук, які можуть використовуватися при підготовці та постачанні питної води, відсутній висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи.
При здійсненні планових заходів державного нагляду та контролю в навчально-виховних закладах, лікувально-профілактичних, закладах оздоровлення та відпочинку, підприємствах питного водопостачання проведено відбір 285 проб питної води на санітарно-хімічні показники, з них 14 або 37% мають відхилення за показниками. З відібраних 288 проб на перевірку мікробіологічних показників відхилень не виявлено. За результатами здійснення заходів державного нагляду суб’єктам господарювання направлено приписи.
Важливим завданням для спеціалістів служби напередодні навчального року є перевірки стану готовності закладів освіти з проведенням відбору питної води для лабораторних досліджень на санітарно-хімічні та мікробіологічні показники.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю