Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

У Лисогірці увічнили подвиг молодих повстанців

2 травня 2018 - 08:44

До сторіччя Української  революції 1917-1921 років у с. Лисогірка Запорізького району урочисто відкрито меморіальну дошку, присвячену воїнам Лисогірського повстанського куреня. Вшанувати героїв прийшли представники обласної та районної влади, учасники АТО, школярі.

 За комуністичного режиму тема національно-визвольних змагань була під суворим табу. Правду про подвиг наших молодих земляків запоріжці дізналися завдяки розвідкам доктора історичних наук, професора Запорізького національного університету Володимира Бондаренка. Інформацію він збирав буквально по крихтах, працював із архівами радянських спецслужб та спогадами учасників тих подій.

Наприкінці березня 1919 року в Олександрівську готувалося повстання проти більшовиків. Опорним пунктом патріоти обрали Лису Гору, куди перебралися на човнах кількома групами. Тут вирили окопи та розбили табір. У загоні налічувалось 50-70 осіб, в основному 15-17 річні юнаки. Серед них  був і майбутній видатний учений–біолог Гаврило Гордієнко. Командували підрозділом отамани Олександр Чайковський та Іван Марків.

Лисогірські повстанці заблокували перевезення по Дніпру хліба, який влада вкрала в українських селян. Загони чекістів спробували ліквідувати їх, наступаючи від Мар'ївки та з пароплавів від Дніпра. Наступ успішно відбили, ворогу завдали великих втрат, захопили полонених та зброю. Нашим воїнам активно допомагали місцеві жителі, що приносили продукти та одяг, сповіщали про пересування окупантів.

У червні 1919 року лисогірці стали головними організаторами антибільшовицького повстання у Нікополі, а потім влилися до лав Хортицького повстанського куреня, яким командував отаман «Чорна Хмара», та до Вовнізького повстанського куреня, що діяв на півночі сучасної Запорізької області. Згодом значна частина повстанців емігрувала.

Під час урочистостей учасників зібрання привітали заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Олександр Зубченко,  голова Запорізької  районної ради Анатолій Шевчишин, заступник сільського голови Марина Нотанова, ветеран антитерористичної операції Тимур Книш.

Освятив меморіальну дошку  священик Української православної церкви отець Михайло, борців за волю вшанували хвилиною мовчання.

Робота з увічнення подвигу героїв Української революції 1917-1921 років в області триває. Як повідомив Олександр Зубченко,  на черзі – відкриття пам’ятних знаків у Василівському та Мелітопольському районах.

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

 

Читайте також

Графіки погодинних відключень: чому їх змінюють та від кого це залежить

Розвиток соцпослуг, цифровізація в соціальній сфері та робота Центрів життєстійкості: Оксана Жолнович відвідала Запоріжжя з робочою поїздкою

В українських школах вже цього року працюватимуть інспектори Служби освітньої безпеки

За матеріалами СБУ судитимуть чергового зрадника, який добровільно перейшов на бік окупантів

Кешбек за українське: стартувало бета-тестування національної програми

РАДІАЦІЙНИЙ ФОН В КОНТРОЛЬНИХ ТОЧКАХ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ НА 04.09.2024

Впродовж доби окупанти 268 разів били по 7 населених пунктах Запорізької області

Назавжди в строю: історія героя-поліцейського із Запорізької області, що захищав Україну

Подарунок до нового навчального року: громади Запорізької області отримали 25 шкільних автобусів

Трагедія в Запоріжжі: російський обстріл забрав життя двох людей, ще одна дівчина та чоловік знаходяться в лікарні

Можливість стати частиною поліцейської спільноти: Всеукраїнський вишкіл «Джура – поліцейський»

Після 1 вересня Уряд продовжить виплати на проживання для ВПО, які потребують підтримки