Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

«Кримська лінію вогню» пролягає через Мелітополь

2 квітня 2018 - 09:42

Минулими вихідними у Мелітопольському краєзнавчому музеї за ініціативи волонтерської спілки «Небайдужі» відбулося відкриття фотовиставок, присвячених спротиву Криму російській окупації.

Експозиція «Кримська лінію вогню», що підготовлена Кримським домом, інтернет-виданням «Українська правда» та талановитою фотохудожницею Крис Кулаковською, розповідає про долі десяти жителів півострова, які втративши рідний дім, продовжила боротьбу за свободу України.

Привітання від обласної виконавчої влади передав заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Олександр Зубченко: «Останнім часом Мелітополь стає осередком українського культурного життя в області.  Для багатьох із нас спротив окупації розпочався, коли на запорізькому Майдані всім миром збирали наших артилеристів, які висувалися на адмінкордон із Кримом. Сьогодні і на фронті, і в тилу Україну відстоюють десятки тисяч людей різних національностей, серед яких – потужна кримськотатарська громада Мелітопольщини».

Герої виставки дуже різні, але в їх долі була трагічна весна 2014 року, біль за рідну країну та міцне фронтове братство. Максим із позивним «Історик» мріяв про наукову кар’єру, але після анексії півострова добровольцем пішов до лав батальйону «Айдар». Підполковник ЗСУ Тимур (позивний «Морпіх») народився на Львівщині, але відправився розбудовувати український флот до Севастополя, працював кореспондентом телерадіокомпанії «Бриз», а з початком російської агресії поповнив ряди добробатів. Родині Енвера (позивний «Татарин») довелося двічі втрачати Батьківщину. У 1944 році сталінський режим депортував їх разом із сотнями тисяч кримців до Узбекистану. Через багато років сталося довгоочікуване повернення до Бахчисараю, де вдалося створити маленький родинний бізнес. Після приходу ворога Енвер не зрадив родинним традиціям, виїхав на материкову Україну та продовжив битву за свій Крим на Донбасі.   

Найбільше вражає історія військового механіка, добровольця, 62-річного Смаїла. Зі своєю майбутньою дружиною, яка жила в Мелітополі, він познайомився через листування у 1978 році. Смаїл одразу закохався у наш край. Після здобуття незалежності України йому вдалося побачити рідну кримську землю. Але всі змінила путінська інтервенція. У 59 років після численних відмов Смаїл вступив до 55-ї окремої артилерійської бригади Збройних Сил України.  

Стоячи поруч зі своїм фото,  захисник розповів про бій під сел. Гранітне на Донеччині. У ніч на 1 січня 2015 року російсько-терористичні війська здійснили спробу танкового прориву. Ворожу бронетехніку прикривав масований артилерійський обстріл. Наші солдати вже попрощалися з рідними, проте не покинули позицій.  Після запеклого бою агресори із значними втратами відступили. У одного із полонених найманців знайшли детальну схему операції. Передбачався наступ трьох батальйонно –тактичних груп із 64 танками. Перша з них мала рушити на Токмак та Мелітополь, друга  - захопити Бердянськ, а третя – створювати загрозу Кураховому та йти на Запоріжжя. Завдяки мужності наших воїнів плани путінських посіпак було зірвано.

У музеї відкрилася ще одна фотовиставка «Доросле кримське дитинство» авторства російського журналіста Антона Наумлюка. На світлинах  - діти кримських татар, чиїх батьків російські окупанти кинули за грати за надуманими звинуваченнями. Маленька донька Алі Асанова разом із мамою прийшла на суд. Її батька заарештували за участь у патріотичному мітингу біля  Верховної Ради АРК 26 лютого 2014 року. З неволі  сини чекають Зеврі Абсеїтова, Рустема Абільтарова та Ремзі Меметова, яких загарбники оголосили «ісламськими терористами». Свого батька вже ніколи не побачить Усніє Ахметова та її дві сестрички. Його вбили проросійські бойовики за одиночний пікет біля кримського парламенту.

Директор музею Лейла Ібрагімова повідомила відвідувачам виставки, що невдовзі у Мелітополі за сприяння обласної влади та Українського інституту національної пам’яті побувають дві унікальні фотовиставки, присвячені подіям Української революції 1917-1921 років та національно-визвольній боротьбі Української повстанської армії. А вже у наступні вихідні мелітопольців очікують дні кримськотатарської культури, у рамках яких відбудуться міжнародна науково-практична конференція, поетичні читання, презентація дитячого журналу, а також  товариський футбольний матч.

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

Читайте також

Христос народився! Славімо його!

У п’ятьох людей виявили онкозахворювання на ранній стадії: підбито підсумки міського пілотного проєкту «Онкоскринінг на рівні закладів охорони здоров’я»

Руханки на перервах, безоплатне харчування та група продовженого дня: у «підземній» школі в Запоріжжі триває освітній процес

Через що можуть скасувати пенсію та як пройти ідентифікацію: роз’яснення від Пенсійного фонду України

Пункти незламності в Запоріжжі готові приймати відвідувачів цілодобово: за необхідності вони розгорнуть додаткові потужності

В Запоріжжі через несприятливі погодні умови може відчуватися неприємний запах

Програма перекваліфікації жінок на операторів сільськогосподарської техніки: відкрито конкурс

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 24.11.2024

Впродовж доби окупанти завдали 200 ударів по 13 населених пунктах Запорізької області.

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 1034-го дня війни

Як скористатися державними послугами після кібератаки?

«Пліч-о-пліч: згуртовані громади» – від експериментального проєкту до державної програми