З нагоди Дня Соборності України, у рамках обласного проекту «Місця пам’яті української революції 1917-1921 років» на станції «Вільнянськ» відбулось урочисте відкриття інформаційної дошки учасникам вільнокозацького руху. У січні 1919 року вони вступили в бій та затримали наступ більшовицьких окупантів на Олександрівськ. Вшанувати героїв прийшли представники обласної та місцевої влади, ветерани АТО, учні та жителі міста.
Звертаючись до присутніх, заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Олександр Зубченко наголосив на тісному зв’язку різних поколінь захисників України.
- Як і сто років тому, сьогодні наші воїни на Сході ведуть смертельний двобій проти російської агресії. Подвиг учасників української революції 1917-1921 років надихає нас боротися за волю. Ми добре засвоїли уроки минулого та знаємо, що запорука нашої перемоги – національна єдність та потужна, сучасна армія, - наголосив посадовець.
Доктор історичних наук, професор Запорізького національного університету Володимир Бондаренко розповів, що після повалення гетьмана Павла Скоропадського у грудні 1918 року у нашому регіоні склалася складна військово-політична ситуація. Через Лозову, Синельникове та Катеринослав наступали російські загарбники на чолі з Павлом Дибенком. Також активізувалися сили Нестора Махна, який підтримав більшовиків. Справи погіршувалися через економічну кризу, нестачу продовольства, палива, руйнування об’єктів інфраструктури. У цей важкий час влада в Олександрівську перейшла до учасників вільно-козацького руху. Із 8-го гетьманського корпусу вони створили оперативний штаб, який закріпився на Павло-Кічкасі, для протидії російським білогвардійцям, махновцям та червоним.
31 грудня 1918 року велика козацька рада ухвалила рішення про підтримку Директорії, загальну мобілізацію, запровадження покарань за ухилення від військового обов’язку. Козацькі загони залізничників, робітників, селян із Олександрівська та Катеринослава зосередилися на станції «Софіївка», яку атакували махновці за підтримки кількох ешелонів з Харкова та бронепотягів. Після чотирьох днів запеклих боїв із застосуванням важкої артилерії та аеророзвідки ворог відступив. Завдяки мужності та самопожертві молодих патріотів було зупинено наступ переважаючих сил більшовиків, якими командували кадрові офіцери. У бою героїчно загинув козацький старшина Крохмаль. На похорони, що відбулися у Олександрівську, прийшли тисячі людей.
Освячення інформаційної дошки та молитву по захисниках України провели священики Української православної церви, героїв вшанували хвилиною мовчання та покладанням квітів.
Протягом року в області заплановано низку заходів із відзначення ювілею перших національно-визвольних змагань. Зокрема, у квітні 2018 року до сторіччя звільнення від більшовиків та перебування січових стрільців у Запоріжжі планується відкрити кілька меморіальних дошок, провести науково-практичну конференцію, «круглі столи», тематичні години у школах тощо.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю