Під час новорічних святкувань стрімко зростає кількість пожеж, які виникають внаслідок порушення правил пожежної безпеки при неправильному встановленні ялинок, користуванні електрогірляндами та піротехнічними виробами.
За даними Головного управління ДСНС у Запорізькій області, з початку 2017 року сталося 7754 пожеж, на яких загинули 89 осіб, з них троє дітей (за аналогічний період минулого року - 5115 пожеж, загинули 88 людей).
Щоб убезпечити людей від можливих небезпек святкового періоду, Головне управління ДСНС України у Запорізькій області надає корисні поради, які допоможуть безпечно зустріти і провести новорічні та різдвяні свята.
Невід’ємним атрибутом зимових свят є ялинка. Перш ніж встановити у себе вдома лісову красуню, необхідно потурбуватися про те, щоб її перебування було безпечним для мешканців оселі. Ялинку слід розмістити на стійкій основі, так, щоб вона не перешкоджала виходу з приміщення та знаходилася на відстані не менше півметра від систем опалення, телевізорів, приймачів, магнітофонів або легкозаймистих матеріалів. Це необхідно зробити на той випадок, щоб при виникненні пожежі полум'я не перекинулося на легкозаймисті речі.
Для прикрашання ялинки необхідно застосовувати електричні гірлянди тільки заводського виготовлення. Лампи гірлянди треба закріплювати надійно, бо при падінні від поштовху чи протягу вони можуть стати причиною пожежі. Обов'язково треба перевірити справність електричного дроту та його ізоляцію. В разі, якщо ви помітили певну несправність гірлянди: з'явилося миготіння лампочок, іскріння, сильне нагрівання дроту – негайно вимкніть її.
Слід завжди пам'ятати, що хвоя сама по собі є легкозаймистою. Не можна прикрашати ялинку целулоїдними, паперовими іграшками, ватою та марлею, бо вони також можуть легко спалахнути. І звичайно ж, для прикрашання ялинки не можна використовувати свічки.
Що стосується використання бенгальських вогників, хлопавок, різноманітних піротехнічних засобів, феєрверків, користуватися ними в приміщенні категорично забороняється. Не можна влаштовувати всередині й різноманітні світлові ефекти за допомогою хімічних та інших пожежонебезпечних речовин. Їх іскри, які розлітаються в різні боки, можуть запалити хвою ялинки, папір, вату, а також одяг людей.
При перших ознаках пожежі не слід панікувати. Спочатку треба визначити, що саме горить. Якщо це гірлянда – негайно вимкніть її з розетки. Палаючу ялинку необхідно залити водою або накрити змоченою у воді ковдрою. Пам’ятайте, при перших ознаках пожежі необхідно зателефонувати до служби порятунку «101». Рятувальники готові прийти вам на допомогу і в будні, і в свята.
Ще одну новорічну небезпеку становлять піротехнічні вироби. В останні роки святковий арсенал суттєво поповнився і зимові свята важко уявити без всіляких петард, ракет і різноманітних салютів. Головними споживачами «запальної» продукції - хлопавок, бенгальських вогнів, салютів, ракет, римських свічок, петард - є діти. Якщо ви не можете відмовитись від небезпечних забавок, купуйте лише ліцензовані піротехнічні вироби. Використовуйте їх відповідно до інструкцій, розміщених на виробі або на його споживчому пакеті. Не забувайте, що користування такими приладами в приміщенні категорично забороняється!
Особливу увагу під час святкування Нового року потрібно приділити дітям. У жодному разі не залишайте сірники, запальнички, бенгальські вогники та інші піротехнічні засоби у місцях, де їх легко зможе знайти дитина. Ніколи не дозволяйте малюкам бавитися з такими іграшками, бо це може коштувати їм здоров’я чи навіть життя!
Головне управління ДСНС України у Запорізькій області звертається до громадян з проханням безумовно дотримуватися правил безпеки життєдіяльності під час новорічних свят, бути вкрай обережними з з піротехнічними засобами та дотримуватись правил пожежної безпеки при влаштуванні ялинки.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю