Державна надзвичайна протиепізоотична комісія при облдержадміністрації провела підсумкове засідання, на якому затверджено Комплексний план основних заходів профілактики та боротьби зі сказом у Запорізькій області на 2018-2022 роки, а також визначено заходи щодо недопущення занесення та розповсюдження африканської чуми свиней на території області. Захід провів заступник голови облдержадміністрації Олександр Бабанін.
За даними Держпродспоживслужби в Запорізькій області, у 2017 році в регіоні ситуація зі сказу тварин значно погіршилася. З початку року зареєстровано 117 випадків сказу у 87 неблагополучних пунктах (на аналогічну дату 2016 року – відповідно 64 та 54). Тільки за жовтень виявлено 19 випадків сказу, в листопаді - 25. В Оріхівському районі в жовтні в селі Новояковлівка на приватному подвір'ї від сказу загинули три голови великої рогатої худоби, в селі Новоселівка - одна. Ймовірною причиною захворювання тварин є червона лисиця. Фахівцями ветеринарної медицини проводяться відповідні заходи: подвірні обходи та вакцинація поголів'я тварин, дезінфекція на місці утримання тварини або його відмінка, роз'яснювальна робота з власниками тварин тощо. Загалом щорічно вакцинують близько 200 тисяч собак і понад 100 тисяч котів.
З метою покращення епізоотичної ситуації зі сказу та посилення ефективності антирабічних заходів розроблено Комплексний план основних заходів профілактики та боротьби зі сказом у Запорізькій області на 2018-2022 роки.
Серед основних шляхів подолання проблеми пропонується: проведення систематичної пероральної імунізації диких тварин двічі на рік протягом не менше п’яти років; здійснення постійних планових заходів щодо регулювання чисельності червоної лисиці та інших шкідливих тварин до нормативних показників; розробка органами місцевого самоврядування програм регулювання чисельності безпритульних тварин на території населених пунктів, виділення відповідних коштів на їх виконання; забезпечення стійкого імунітету проти сказу у собак і котів шляхом введення високоефективних вакцин; у разі відсутності централізованих поставок з МОЗ України здійснювати закупівлю антирабічної вакцини та гамаглобуліну лікувальним закладам за рахунок коштів місцевого бюджету.
Стурбованість викликає і ситуація щодо африканської чуми свиней, яка в Україні залишається дуже напруженою. З початку першого випадку захворювання в 2012 році виявлено 298 неблагополучних пунктів, у тому числі в 2017 році - 150. Хоча Запорізька область не належить до вогнищ захворювання, але існує постійна загроза занесення інфекції з неблагополучних областей.
З початку цього року в області зареєстровано чотири випадки захворювання свійських свиней на африканську чуму. У лютому місяці – в м. Запоріжжя та с. Петромихайлівка Вільнянського району, в березні – у смт Розівка та у квітні – в с. Нове Мелітопольського району.
У зв’язку з цим в області постійно проводяться заходи профілактики занесення збудника АЧС, а також з локалізації та недопущення поширення збудника АЧС.
Після проведення комплексу оздоровчих заходів карантинні обмеження було знято з усіх неблагополучних пунктів з АЧС, виплачено компенсацію за вилучене поголів’я свиней їх власникам у сумі 479694 грн..
У кожному територіальному органі створено групи швидкого реагування в разі виникнення або підозри АЧС. Проведено обласний та районні тренінги з питань посилення профілактичних заходів проти африканської чуми свиней.
Проводяться позапланові перевірки суб'єктів господарювання, діяльність яких пов'язана з вирощуванням, утриманням, реалізацією живих свиней. За станом на 18.12.2017 року перевірено 140 господарств. Зі 104 свиногосподарств у області 83 (80%) провадять «закритий режим» роботи.
За результатами засідання для забезпечення стабільної епізоотичної та епідемічної ситуації щодо сказу на території області вирішено: затвердити Комплексний план основних заходів профілактики та боротьби зі сказом у Запорізькій області на 2018-2022 роки; покласти відповідальність за виконання передбачених Планом заходів на голів державних надзвичайних протиепізоотичних комісій при райдержадміністраціях та міських радах;
у місячний термін розробити і затвердити в районах і містах області комплексні плани основних заходів з профілактики та боротьби зі сказом на 2018-2022 роки.
Щодо недопущення поширення збудника АЧС на території області головам державних надзвичайних протиепізоотичних комісій при райдержадміністраціях та міських радах доручено
здійснювати постійний контроль за виконанням протокольних рішень державних надзвичайних протиепізоотичних комісій при Кабінеті Міністрів України та Запорізької облдержадміністрації; ініціювати розробку районних (міських) цільових програм превентивних заходів щодо профілактики АЧС, сказу та інших інфекційних захворювань з виділенням коштів з місцевих бюджетів; вживати заходів по припиненню діяльності стихійних ринків та інших несанкціонованих місць торгівлі живими тваринами та сировиною з них; постійно проводити роз'яснювальну роботу серед населення і фахівців господарств; заборонити годування сільськогосподарських тварин харчовими відходами підприємств громадського харчування.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю