З нагоди сторіччя Третього Універсалу Центральної Ради на історичному факультеті Запорізького національного університету відбулося засідання «круглого столу».
Відкриваючи зустріч, доктор історичних наук, професор Федір Турченко наголосив на важливій ролі цього документу для українського державотворення. Адже Центральна Рада проголосила Україну самостійною державою та чітко визначила її кордони. До Української Народної Республіки увійшли землі сучасної Одеської, Херсонської, Миколаївської та Запорізької областей, для яких за царських часів вигадали назву «Новоросія». Активний визвольний рух, бурхливий розвиток патріотичних загонів самооборони – вільного козацтва, спалах інтересу до української мови, культури, національних традицій поставили хрест на проекті «Новоросія» сто років тому. Завдяки мужності українських військових та самовідданості волонтерів ця авантюра зазнала фіаско і в наші дні.
Разом з тим, на думку доцента кафедри новітньої історії України Василя Гвоздика, українським керівникам бракувало прагматичності. Після більшовицького перевороту в Петрограді вони все ще наївно сподівалися на майбутню «федерацію вільних республік» та навіть розпустили регулярну армію.
До дискусії долучився заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Олександр Зубченко, який розповів про роботу обласної виконавчої влади з увічнення пам’яті про події Української революції 1917-21 років, подвигу вільних козаків під час боїв із більшовиками на станції Софіївка та на Лисій Горі, учасників селянського повстанського руху Нестора Махна, січових стрільців.
Студенти розповіли про хронологію національно-визвольних змагань у 1917 - на початку 1918 років, визначили основні причини поразки та уроки Української революції, охарактеризували суспільно-політичну ситуацію та народні рухи в нашому місті сторічної давності.
Найближчим часом науковці та представники обласної влади планують провести ще кілька потужних інформаційно-просвітницьких заходів, присвячених забутим та замовчуваним сторінкам нашої історії.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю