Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Пам’ять про подвиг Нестора Махна оживає на рідній землі

6 листопада 2017 - 09:47

Напередодні 129-ї річниці з дня народження видатного сина України у Гуляйпільському краєзнавчому музеї відбулася презентація монографії Володимира Чопа та Ігоря Лимана «Азовський рейд Нестора Махна», що побачила світ за підтримки обласної виконавчої влади та в рамках проекту «Місця пам’яті Української революції 1917-1921 років».

За словами доктора історичних наук професора Георгія Шаповалова, авторам вдалося створити справжній історичний трилер, описати напружену атмосферу протистояння командира повстанської армії та радянського воєначальника Михайла Фрунзе.

Володимир Чоп упевнений, що сьогодні настав час згадувати не лише про трагічні сторінки у долі України, але й показувати наші перемоги, приклади стратегічних та тактичних військових досягнень. Адже на початку грудня 1920 року в приазовських степах проти 8-тисячної селянської армії було зосереджено понад 140 тис. більшовицьких військ. Борці за волю пройшли рейдом від Гуляйполя до Бердянська, блискавичним ударом звільнили портове місто та безперешкодно вийшли з нього. Рухаючись на північ, махновці опинилися в оточенні біля сел. Андріївка Бердянського району, але зуміли завдати нищівної поразки переважаючим силам противника. Фінальним етапом операції стала битва поблизу с. Федорівка Пологівського району. Кілька загонів повстанців опинилися в трійному кільці більшовиків. Проте завдяки вдалому маневру нашим воїнам вдалося розгромити окупантів та з мінімальними втратами вийти на оперативний простір.

Заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Олександр Зубченко повідомив, що в рамках відзначення сторіччя Української революції 1917-1921 років розпочато підготовку до встановлення пам’ятних знаків у Запорізькому, Оріхівському та Чернігівському районах.

- Пройшовши непростий шлях ідейної трансформації, махновський рух набув національно-визвольного характеру. Самопожертва, мужність та військові вміння повстанців надихають на боротьбу та перемогу наших солдатів, що боронять Україну від російської агресії, - зазначив посадовець.

У ході дискусії історик Юрій Кравець порушив тему еволюції знаменитого махновського прапора зі словами «Воля або смерть», визначив  його зв’язок із вільним козацтвом Наддніпрянщини. Директор видавництва «Дике поле» Олександр Лазутін описав антологію досліджень махновського руху, представив нові видання про Запорізький край. Місцевий краєзнавець Василь Коростильов розповів про ймовірні місця поховання воїнів Махна, яких розстріляли білогвардійці.

На завершення зустрічі книги про блискучу операцію Нестора Махна подарували вчителям району. Вони стануть у нагоді при викладанні історії рідного краю. Також представники запорізької делегації побували у с. Федорівка, де визначили місце встановлення меморіальної дошки на честь полеглих повстанців. 

 

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

Читайте також

«Воду слід використовувати свідомо», – гендиректор КП «Облводоканал» Сергій Басанський

Як перенести літню спеку безпечно: поради спеціаліста

Ремонти на 17 мільйонів гривень: ЮНІСЕФ фінансує роботи з покращення водопостачання сільських громад

Пілотний проєкт «Укрпошта. Аптека»: в чому суть та як зробити замовлення?

Як здійснюються лікарняні виплати у 2024 році

За матеріалами СБУ заочно засуджено 4 колаборантів, які допомагають підтримувати окупаційний режим на території Запорізької області

Стартувала реєстрація на вступні випробування для майбутніх бакалаврів

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області

Впродовж доби окупанти 282 рази вдарили по Запорізькій області

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 865-го дня війни

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області

Впродовж доби окупанти 361 раз вдарили по Запорізькій області