Сьогодні Президент України Віктор Ющенко провів нараду з питань будівництва доступного житла.
У Державному бюджеті-2008 для реалізації пілотних проектів з будівництва доступного житла має бути передбачено близько 500 мільйонів гривень. На цьому наголосив Президент України Віктор Ющенко.
Глава держави підкреслив, що програма «Доступне житло» спрямована, перш за все, на дві третини громадян України з середніми доходами, які не задіяні в системах комерційного чи соціального житла і «не мають за сьогоднішнім законодавством практично жодної перспективи» вирішити свої житлові проблеми власним та державним коштом.
«Я хотів би, щоб усі сторони сьогодні продемонстрували спільні концептуальні погляди і спільну логіку дій в 2008 році з цього питання», – підкреслив Президент, нагадавши, що на сьогодні в черзі на житло стоїть 1,3 млн. осіб, при цьому щороку в Україні будується 87 тисяч квартир, з яких лише 20 тисяч вирішують проблему черги.
«Якщо ми виходимо з того, що цю чергу нам треба подолати, то ті темпи, які сьогодні існують, говорять – нам потрібно буде 65 років. Тобто тут про жодний соціальний підхід, соціальну справедливість не може бути й мови», – відзначив Президент.
Відповідно до нової концепції вирішення житлових проблем, визначеної Указом «Про заходи щодо будівництва доступного житла в Україні та поліпшення забезпечення громадян житлом» від 8 листопада 2007 року, держава надає одноразову грошову допомогу громадянину (розмір може складати близько 30% вартості житла) для першочергового внеску, а дві третини всієї суми має оплачувати безпосередньо замовник (з власних та кредитних ресурсів). У цьому контексті Президент звернув особливу увагу на потребу спеціалізованого кредитування.
«Ми повинні говорити про спеціалізований механізм мобілізації ресурсів, трансформації через певні державні аспекти. Це не додаткові кошти з бюджету. Йдеться про те, як додаткові банківські ресурси зробити більш ліквідними і гарантованими», – відзначив він. Мінфін, НБУ, Державна іпотечна установа, комерційні банки протягом 10 днів мають опрацювати це питання, «щоб вийти на оптимізований режим кредитування і запровадження найдешевшими кредитними ресурсами цієї програми», сказав Президент.
Глава держави особливо відзначив важливу роль, яку можуть відігравати у реалізації програми «Доступне житло» місцеві держадміністрації чи органи місцевого самоврядування. Йдеться, зокрема, про низку кроків, спрямованих на мінімізацію вартості для забудовника, безкоштовне виділення земельних ділянок для будівництва. «Йдеться про абсолютно ринкові підходи. Ми не повинні тут формувати ніякого адміністративного тиску, ніяких речей, які дезавуювали б умови прозорості, конкурентності, конкурсності формування і ресурсів, і самого кредитування», – наголосив Президент. Він нагадав, що за оцінками експертів, нині 42% ціни 1 кв. метру житла виникає тільки на етапі бюрократичних процедур по відведенню землі, мережі інфраструктури, реєстрації.
Забудовник, у свою чергу, повинен взяти зобов'язання збудувати житло за визначеною мінімальною вартістю, відзначив Президент.
Загалом всі сторони, задіяні в програмі, мають усвідомлювати свої зобов'язання, наголосив Президент. «Я хотів би, щоб у цей експеримент увійшло кілька, можливо, 8-10 областей, ми почали акумулювати ресурси, в тому числі через центральний бюджет, різні альтернативні позиції, в тому числі – приватизацію земельних ділянок несільськогосподарського призначення», – сказав В. Ющенко.
У розвиток Указу щодо забезпечення громадян доступним житлом потрібно в оптимальні строки розробити необхідну нормативну базу, також наголосив В. Ющенко.
Правоохоронні органи, на переконання Глави держави, мають розробити систему «запобіжних заходів», аби не допустити зловживань і шахрайства з доступним житлом, коштами держави і населення.
Верховна Рада, на переконання Президента, має звернути увагу на важливість прийняття закону про зняття невиправданих пільг у наданні житла. «Як відмежуватися від надання безплатного житла високопосадовцям чи тим категоріям, для яких це є питанням соціально некоректним. Це повинен бути закон, і я сподіваюсь, що політичні сили, присутні на нашому засіданні, це питання піднімуть у рамках тої коаліційної угоди, де воно вже було зазначене», – наголосив В. Ющенко.
Глава держави також закликав уряд «раціоналізувати» процес розподілу коштів, спрямованих на будівництво житла. «Якщо ми будемо жити так, як до сьогоднішнього дня жили – пряме стовідсоткове фінансування – я вас переконую, розтягнуть (кошти) чиновники, і ми нічого не зробимо з тими 1,3 млн. черги, яка сьогодні стоїть, починаючи з села», – зазначив Президент.
У нараді з питань будівництва доступного житла взяли участь Голова Верховної Ради України А. Яценюк, Перший віце-прем'єр-міністр України О. Турчинов, міністр економіки Б. Данилишин, міністр оборони Ю. Єхануров, міністр регіонального розвитку і будівництва В. Куйбіда, міністр з питань ЖКГ О. Кучеренко, міністр фінансів В. Пинзеник, голова комітету ВР з питань бюджету М. Деркач, голова комітету ВР з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики В. Рибак, голова комітету ВР з державного будівництва та місцевого самоврядування О. Омельченко, перший заступник голови комітету ВР з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики В. Поляченко, голова Нацбанку В. Стельмах, прем'єр-міністр АР Крим В. Плакіда, голови ОДА, зокрема і т.в.о. голови Запорізької облдержадміністрації В.Черкаска, а також керівники комерційних банків «ПриватБанк», «Родовід-банк», «Укрсиббанк», «Аркада», «Фінанси і кредит», представники будівельних підприємств, асоціацій, громадських організацій.
За матеріалами прес-служби Президента України