Під час п'ятнадцятої сесії Запорізької обласної ради сьомого скликання голова облдержадміністрації Костянтин Бриль дав роз’яснення щодо ситуації, яка трапилася в Молочному лимані.
- Коли з трибуни облради від нардепа лунають вигуки, що в питанні Молочного лиману немає політики, я в це просто не вірю! Так, нещодавно виявилося, що за дивним збігом обставин фірма, пов’язана з нардепом Євгеном Балицьким, отримала субпідряд на виконання робіт у миколаївського підприємства. А в підсумку екскаватори постійно ламалися і так і не приступили до виконання робіт. Чому? Цей висновок зроблять правоохоронці. З трибуни обласної ради Євген Балицький заявив, що відкрити промоїну можуть активісти - відрами та лопатами. Проте це неможливо. Для розчистки вимоїни потрібна спеціальна техніка. Жодна громадська організація не збере такої кількості коштів, аби провести роботи у відповідності до всіх екологічних норм. Тож ще на початку року ми виносили питання Молочного лиману навіть на Раду оброни області, адже навколо Приазовського парку існувало чимало зловживань: хтось крав пісок, хтось використовував вимоїну для популізму. Більше того, охорону там здійснювала чимала кількість незрозумілих озброєних громадських формувань, що неприпустимо у прифронтовій зоні. Тож нами було прийнято рішення навести лад у питанні Молочного лиману, - наголосив голова облдержадміністрації Костянтин Бриль.
Очільник регіону повідомив, що в цьому році влада області вперше виділила 1,4 мільйона гривень на розчистку вимоїни. В системі «ПРОЗОРРО» підряд виграло ТОВ «Техморгідробуд Миколаїв». Воно у свою чергу найняло субпідрядника – ТОВ фірма «АМСІЛКО». Для підтвердження своїх «можливостей» субпідрядник продемонстрував техніку, що належить Євгенові Балицькому.
- Нині в Запорізькій області немає вільних екскаваторів, які не зайняті роботою. І свого часу техніка Євгена Балицького залишилася на промоїні. Її він альтруїстично пропонує задарма. Оскільки техніка не працює. Відремонтувати її в короткий строк неможливо, більше того, це обійдеться бюджету дорожче, ніж просто найнята фірма. Повертаючись до катастрофи, що сталася у лимані на вихідних, можу сказати, що риба мала виходити до моря за 2-3 тижні. Проте, у зв’язку зі штормом та зміною температурних умов, ситуація змінилася. Наразі вода в лимані знову прогрілась і піленгас та інша риба не буде йти до більш холодного моря. Тож, аби допомогти врятувати рибу з мілководдя, залучалися військовослужбовці Нацгвардії України. Лише за вчорашній день більше 5 мільйонів особин риби були врятовані, - зазначив Костянтин Бриль.
За даними Азовського басейнового управління Державного агентства рибного господарства Азовського рибоохоронного патруля, в Молочному лимані Приазовського Нацпарку загинули 22 тисячі 700 особин піленгасу та 1 тисяча 279 особин сингіля. Загальна сума збитку перевищує 16 мільйонів гривень. Уточнені дані про обсяги збитків, завданих рибному господарству України, фахівці повідомлять після остаточних підрахунків.
Молочний лиман входить до складу природно-заповідного фонду України і є гідрологічним заказником загальнодержавного значення, а також рибогосподарською водоймою, де природою створені унікальні гідрологічні умови для нересту і нагулу піленгасу та інших цінних видів риб. Постійне водне сполучення між Азовським морем та Молочним лиманом забезпечується лише через з’єднувальний канал, який розташований у південній частині лиману. Згідно з наказом Мінприроди за підтримку діючого гирла лиману відповідає саме Національний парк.
- Тож дуже прошу народного депутата України допомогти на законодавчому рівні передати Молочний лиман із зони відповідальності Міністерства, яке протягом багатьох років не виділило жодної копійки на розчистку вимоїни, до повноважень обласної влади. Аби не влаштовувати шоу двічі на рік, а створити комунальне підприємство, що працюватиме над розчисткою вимоїни, - заявив голова облдержадміністрації Костянтин Бриль.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю