У Бердянському державному педагогічному університеті відбулася презентація книги відомих українських дослідників селянського руху Володимира Чопа та Ігоря Лимана «Місцями пам’яті повстанських перемог у Запорізькому краї: Азовська операція Нестора Махна».
Монографія присвячена яскравій сторінці в історії народної армії – рейду за маршрутом м. Гуляйполе – Царекостянтинівка (нині сел. Більмак) – Новоспасівка (с. Осипенко Бердянського району) – сел. Андріївка Бердянського району – с. Федорівка Пологівського району. З 6 по 16 грудня 1920 року махновці пройшли понад 500 км, розгромили десять більшовицьких частин, захопили багаті трофеї. Азовський марш надав безліч прикладів військової майстерності, вдалого маневрування в оточенні переважаючих сил противника, виходу з «котла» невеликими групами, які можуть стати в нагоді нашим військовим на Сході України.
За словами Ігоря Лимана, під час гібридної війни Росії проти України дуже важливо згадати правдиву історію Запорізького краю, показати справжніх героїв, які боронили своє право вільно жити на рідній землі. На думку Володимира Чопа, дискредитація махновського руху, навішування ярликів «бандитів» та «мародерів» використовувалися радянською пропагандою для очорнення всього українського, нав’язування комплексу національної меншовартості. На переконання історика, сьогодні маємо більше знати про наші перемоги, про звитяги однієї із найпотужнішіх армій часів Української революції 1917-1921 років.
Заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Олександр Зубченко розповів, що видання побачило світ у рамках обласної програми сприяння просвітницькій діяльності громадських організацій на 2015-2018 роки.
- Завдяки копіткій праці дослідників буквально погодинно відтворено найславетніщі віхи бойового шляху повстанців Нестора Махна. Коли українські сили на Галичині, Поділлі та Наддніпрянщині зазнали поразки, наші земляки в Північному Приазов’ї продовжували боронити селянську республіку. Цей приклад мужності та самопожертви надихає наших солдатів у зоні проведення антитерористичної операції, - зазначив посадовець.
Директор Осипенківського сільського музею, краєзнавець Олег Будяк зазначив, що, на відміну від окупаційних підрозділів Червоної або Добровольчої армій, загони Нестора Махна повністю складалися з місцевих жителів - Новоспасівки, Кінських Роздорів, Більманки, Поліг, інших міст та сіл Запорізького краю, які воювали самовіддано, до останньої краплі крові.
На жаль, нашим сучасникам часто бракує мужності вшанувати своїх предків та відмовитися від радянських міфів. Зокрема, у Бердянську досі зберігається пам’ятний знак червоноармійцям, які загинули у бою з повстанцями. Олександр Зубченко наголосив на необхідності неухильного виконання законодавства про декомунізацію. Для увічнення пам’яті про події початку минулого століття планують оновити меморіальний комплекс біля автовокзалу та встановити меморіальну дошку на будинку, де квартирував штаб Н.Махна.
Протягом місяця за підтримки обласної влади презентації книги «Азовська операція Нестора Махна» відбудуться в Гуляйпільському, Пологівському та Бердянському районах, де відбувалися бої, що описані авторами.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю