Невдовзі виповнюється 110 років з дня народження видатного правозахисника, генерала, уродженця Приморського району Петра Григоровича Григоренка (1907-1987). Його життєвий шлях поєднав самовіддане служіння Батьківщині, участь у найстрашніших боях Другої світової війни та відчайдушну боротьбу з комуністичним тоталітарним режимом. Петро Григоренко належав до когорти «шістдесятників» та своєю громадянською мужністю, активною публіцистичною та правозахисною діяльністю наближав крах радянської системи.
Підготовку до знаменної дати обговорили на нараді у Приморській райдержадміністрації за участю заступника директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Олександра Зубченка. Дослідженням творчої спадщини дисидента вже багато років займається колектив україно-болгарського ліцею під керівництвом Костянтина Димова. Для школярів району проведуть відкритий урок, презентують найцікавіші учнівські роботи, присвячені руху за права людини у колишньому СРСР, внеску Української Гельсінської групи у повалення тоталітаризму.
Пам’ять героя вшанують мітингом та покладанням квітів на малій батьківщині у с. Борисівка. Багато селян пам’ятають незламного генерала, тут живуть його родичі. Також заплановано виготовити тематичні біг-борди, буклети та плакати для шкіл, оновити експозицію у краєзнавчому музеї. За словами Борисівського сільського голови Валентини Чебан, знімальна група кримсько-татарського телеканалу «ATR» наразі працює над документальним фільмом, присвяченим Петру Григоренку. Прем’єру сподіваємося побачити до кінця року.
- Маємо гідно відзначити значну подію для Запорізького краю та всієї України, нагадати, насамперед, молоді про людей, які пройшли тернистий шлях боротьби за волю, про ціну, що заплатили багато поколінь українців за право жити під вільним небом, - наголосив Олександр Зубченко.
Біографічна довідка.
Петро Григорович Григоренко народився 16.10.1907 у с. Борисівка Приморського району; служив у Червоній армії, учасник боїв на річці Халхин-Гол (1939), брав участь у Другій світовій війні у 1941-1945 роках
З 1945 року – викладач Військової академії ім. Фрунзе (Москва).
У 1961 році виступив з критикою сталінізму та політики М.Хрущова. У 1963 створив Спілку боротьби за відродження ленінізму, за що 1964 року був позбавлений звання, нагород та пенсії. У 1964-1965 роках зазнавав переслідувань, перебував на примусовому психіатричному лікуванні, неодноразово заарештовувався, не мав роботи.
У травні 1976 року став одним із засновників Московської Гельсинської спілки за дотримання прав людини, координатором діяльності Української Гельсинської групи, вів активну боротьбу за права кримськотатарського народу.
У листопаді 1977 року був висланий за кордон, згодом позбавлений громадянства.
Помер у вигнанні у США 21 лютого 1987 року.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю