Запорізька область – одна з найбільших виробників сільськогосподарської продукції серед регіонів України. На території області існує безліч сільськогосподарських об’єктів, які потребують дотримання правил пожежної безпеки на кожній ланці виробничого процесу, яка, в першу чергу, залежить від господарів полів, елеваторів та інших об’єктів сільгоспдіяльності.
Як нагадують у ГУ ДСНС України у Запорізькій області, до пожежі зі значними матеріальними збитками може призвести звичайна технічна несправність збиральних машин і порушення правил безпеки при їх експлуатації. Тому власники таких об’єктів повинні слідкувати за станом всієї техніки й за тим, щоб трактористи, комбайнери та їх помічники, що залучені на роботах по збиранню врожаю, вчасно проходили необхідні інструктажі.
При пожежах на хлібних полях вогнем знищуються зростаючі, скошені, укладені у валки або копиці злакові, а іноді сільськогосподарська техніка. Подібні займання нерідко поширюються на трав'яний покрив степів, лісів та будівлі, що знаходяться поблизу. Великі площі, які займають хлібні масиви, зазвичай, знаходяться далеко від населених пунктів або водних об’єктів і мають недостатню кількість засобів зв'язку, тому про пожежу на полі рятувальники нерідко дізнаються від мешканців околиці міста, які на власні очі бачать дим. Ці негативні фактори сприяють поширенню вогню на значні площі й ускладнюють їх гасіння.
Тому власники аграрних підприємств мають забезпечити приміщення для зберігання і обробки зерна елементарними протипожежними засобами. До цього переліку має входити два вогнегасники, дві лопати, дві сокири, два відра та ящик з піском.
У зв'язку з дією Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», який обмежує проведення перевірок, співробітники ДСНС з початку збиральної кампанії проводять роз'яснювальну роботу з населенням щодо запобігання виникнення пожеж на полях. Спільно з органами виконавчої влади та різними структурами проводяться рейдові перевірки щодо дотримання вимог безпечної життєдіяльності, пожежної та техногенної безпеки. Увага звертається на організацію цілодобового чергування членів добровільної та відомчої пожежної охорони на пожежних автомобілях та пристосованої для цілей пожежогасіння техніці, забезпечення її паливно-мастильними матеріалами, перевіряється боєздатність зазначених підрозділів і готовність до дій за призначенням.
У період збирання врожаю категорично забороняється палити біля хлібних масивів; розкладати багаття на полях та поблизу них; спалювати стерню, післяжнивні залишки; полювати неподалік ланів; допускати проїзд чи стоянку техніки, окрім спеціально обладнаної, ближче, ніж за 100 м від хлібних масивів; дорослі повинні нагадати дітям про правила пожежної безпеки та подбати, щоб вони не бавилися з вогнем поблизу сільгоспугідь; зернозбиральна техніка має виходити в поле справною та повинна бути обладнаною первинними засобами пожежогасіння. Зокрема, вогнегасниками, лопатами та мітлами-хлопушками; обов'язкова наявність іскрогасників на тракторах.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю