У рамках спільних заходів Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва громадська організація «Рада жінок-фермерів Запорізької області» провела семінар на тему: «Інновації в технології переробки плодоовочевої продукції, ринки збуту та про дієві державні та регіональні програми (дотації) в 2017 році» на території Кирилівської селищної ради.
Заступник директора Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Людмила Щербина поінформувала учасників заходу про підтримку сільгосптоваровиробників у поточному році на державному і регіональному рівні та механізми отримання бюджетних дотацій.
Зокрема, на державному рівні Програмою передбачено підтримку за такими напрямками:
- бюджетна дотація – 4,0 млрд. грн..;
- часткова компенсація вартості с/г техніки у 20% – 550,0 млн. грн..;
- компенсація відсоткової ставки за кредитами – 300,0 млн. грн.;
- кредити фермерам – 65,0 млн. грн.;
- підтримка хмелярства, садів, виноградників – 75,0 млн. грн.;
- підтримка тваринництва – 170,0 млн. грн.
На регіональному рівні працює Програма розвитку галузі молочного скотарства в сільськогосподарських підприємствах та сільськогосподарських кооперативах Запорізької області на 2014-2018 роки.
Нею передбачено щорічне виділення коштів із загального фонду обласного бюджету в розмірі 1,0 млн. грн.. із розрахунку 5,0 тис. грн. за кожну прирощену голову дійного стада корів.
Дотацію отримують господарства за приріст поголів’я корів молочного та комбінованого напряму продуктивності, закупленого або власного відтворення, у розмірі 5000 гривень за одну голову.
Крім цього, Український Державний фонд підтримки фермерських господарств проводить конкурс на отримання фінансової підтримки на поворотній основі за бюджетною програмою «Надання кредитів фермерським господарствам».
Переможці конкурсу отримують фінансову підтримку на поворотній основі у розмірі, що не перевищує 500 тис. грн., із забезпеченням зобов’язання щодо повернення бюджетних коштів на строк до п’яти років. Загальна сума коштів, що будуть розподілені, становить 65 млн. грн.
Учасники тренінгу також обговорили новий Закон України «Про державний контроль, що здійснюється з метою перевірки відповідності законодавству про безпечність та якість харчових продуктів і кормів, здоров’я та благополуччя тварин».
Цей документ спрямований на посилення контролю за якістю і безпечністю харчових товарів, у якому затверджені базові принципи європейської системи державного контролю безпечності харчових продуктів в Україні.
Закон передбачає запровадження зовнішнього щорічного аудиту компетентного органу (Держпродспоживслужби), до якого, в тому числі, залучатимуться представники громадськості. Водночас обмежується коло осіб, яким можуть делегуватися повноваження щодо здійснення державного контролю. Також запроваджується фіксований розмір штрафу за відповідний вид порушення тощо.
Документ запроваджує серйозні зміни у системі держконтролю — перевірки операторів ринку без попередження, запровадження ризик-орієнтованого підходу (оцінка ризику повинна супроводжувати кожен важливий крок діяльності як компетентного органу, так і бізнесу), фаховий державний контроль, вичерпний перелік питань для перевірки, механізм пом’якшення відповідальності щодо певних порушень.
Слухачі також підбили підсумки участі в XXIХ Міжнародній агропромисловій виставці «Агро-2017», де в експозиції області була представлена і громадська організація «Рада жінок-фермерів Запорізької області». Людмила Щербина вручила її голові Надії Компанієць Диплом учасника виставки, а також безпосереднім учасникам виставки: Станіславу Глущенку та Ользі Мізіній з Токмацького району, Ніні Половковій, Тетяні Прохоровій Тетяні і Ользі Шкрібляк із Кам’янсько-Дніпроського району та Олені Котік з Оріхівського району.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю