Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Пам’ять про вільне козацтво оживає на запорізькій землі

24 липня 2017 - 13:37

Пам’ять про вільне козацтво оживає на запорізькій землі

Чергове засідання обласної науково-редакційної групи проекту «Місця пам’яті Української революції» відбулося в Запорізькому районі.  До роботи долучилися доктор історичних наук, професор кафедри українознавства Запорізького національного університету Володимир Бондаренко, відомий дослідник визвольного руху публіцист Юрій Щур та директор обласного архіву Олександр Тедеєв.

Історики звернулися до діяльності Вільного козацтва у Запорізькому регіоні в 1917-1921 роках. За комуністичного режиму всі матеріали по цій темі були суворо заборонені, адже вважалося, що на Запоріжжі відбувалося «тріумфальне» встановлення радянської влади. Проте архівні документи та спогади свідчать, що з літа 1917 року на хвилі національного підйому в Олександрівському повіті швидко розвивався рух вільного козацтва. Осередки створили на базі кількох заводів та майстерень, а також у приміських селах:  Розумовці, Широкому, Солоному, Біленькому, Августинівці. Спочатку основна увага приділялася просвітництву, національній символіці та українській мові. Родзинкою моди стали синьо-жовтні стрічки, якими вбиралися дівчата міста.  Рух швидко набував військово-патріотичної спрямованості. На місці сучасного парку Клімова 21 вересня відбувся перший парад вільних козаків.  Уже за три місяці вони стали на захист української влади та разом із кримсько-татарським ескадроном розгромили більшовицький загін Мокроусова.

Навесні 1919 року червоні повернулися до Олександрівська. Дві невеликі групи патріотів, переважно підлітків 14-17 років, переправилися через Дніпро та висадились поблизу Лисої Гори. За спогадами ватажка повстанців Костя Гордієнка, більшість юнаків ніколи не тримали в руках зброї.  Тим не менше за кілька тижнів вони спорудили укріплений табір, вирили кілька рядів окопів та кулеметним вогнем заблокували рух пароплавів, якими вивозили хліб. У червні 1919 року червоні розпочали масований наступ на позиції Лисогірського повстанського відділу. Перші атаки було відбито, але згодом козаки змушені були відійти до Нікополя, де ініціювали чергове повстання проти більшовиків.

Героїчний спротив наших земляків вирішено  увічнити на території Крутоярівського лісництва на околиці с. Лисогірка. За сто років берегова лінія та рельєф сильно змінилися, але неважко визначити, що йдеться саме про Лисогірський мис – найвищу точку на місцевості.  Члени групи разом із керівником апарату Запорізької райдержадміністрації Володимиром Макущенком оглянули територію, запропонували встановити на пагорбі високу щоглу з Державним прапором України та пам’ятною табличкою.

Наступною зупинкою дослідників стало с. Біленьке, яке в 1917-18 роках було центром вільнокозацького руху. Навесні 1918 року сотня козака Микитки звільнила село від більшовиків. Було створено місцеву «Просвіту», самоврядні органи, упорядковано соціально-економічне життя. У жовтні 1920 року, відступаючи з Олександрівська під тиском більшовиків, вільні козаки висадилися в Біленькому, поховали на високому кургані загиблого однополчанина Ярему. Серед них був Петро Франко – син великого Каменяра. Восени 1918 року Петро командував ротою кулеметників при встановленні української влади у Львові, згодом створив та очолив аеророзвідку Української Галицької армії. У січні 1919 року поляки збили відважного льотчика та відправили його до концтабору. Вже за кілька місяців Петро виміняв у вартових польську форму та втік, опинившись за тисячі кілометрів від рідного дому, в дніпровських плавнях.

Пам’ять про ці події увічнять меморіальним знаком у центрі села, поблизу будинку культури. Відповідне доручення обласна влада надасть Біленьківській громаді.

Підбиваючи підсумки, заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Олександр Зубченко наголосив, що наше завдання – перетворити краєзнавчий доробок науковців на конкретні місця вшанування військової доблесті українців, установити пам’ятні камені, хрести, меморіальні дошки. Цю роботу в області планують завершити протягом трьох років, а подальші пошуки слідів вільного козацтва вже незабаром продовжаться на Вільнянщині.

 

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

Читайте також

«Створюй тут!»: запуск безкоштовного освітнього проєкту для проактивної молоді

Впродовж доби окупанти завдали 466 ударів по 12 населених пунктах Запорізької області.

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 15.01.2025

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 1057-го дня війн

Відновлено централізоване водопостачання для майже 20 тисяч жителів Запорізької області: будівельні роботи із завершення реконструкції водоводу продовжуються

Запрошуємо вас на чергову зустріч за проєктом «Діалог влади та бізнесу»

Реформа МСЕК: у Запорізькій області розпочали роботу 20 команд для оцінювання повсякденного функціонування людини

Пункт незламності в укритті: Запорізька обласна бібліотека готова приймати відвідувачів цілодобово

Соціальні послуги для військових: як їх отримати

Як держава зробить зарплати жінок і чоловіків однаковими?

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 14.01.2025

Впродовж доби окупанти завдали 196 ударів по 12 населених пунктах Запорізької області.