Чергове засідання обласної науково-редакційної групи «Місця пам’яті Української революції» відбулося в Михайлівському районі. Увагу дослідників привернув селянський спротив примусовій колективізації у 1928-1932 роках. Адже Голодомору 1932-1933 років, організованому сталінським режимом, передували тисячі повстань по всій Україні. Не корилися комуністичній диктатурі і в нашому регіоні.
Навесні 1928 року у сел. Пришиб селяни заблокували старий млин, розігнали озброєну охорону та не дали вивезти хліб. Зустрівшись із секретарем селищної ради Тетяною Пустовіт, члени групи вирішили встановити інформаційну дошку про ті події на будівлі залізничної станції. Табличка з іменами померлих пришибців також з’явиться біля пам’ятного знака жертвам голодоморів поблизу церкви.
Наступною зупинкою редакційної групи стало с. Любимівка. Джерела свідчать про масовий опір т.зв. «буксирним бригадам», що складалися з місцевих ледарів та міських робітників, і забирали по хатах все до останньої картоплини. Влітку 1930 року понад 450 любимівців перекрили вивіз хліба на станцію «Бурчацьк» та розігнали «активістів». Повстання жорстоко придушили, десятки селян згинули в концтаборах чи на засланні. За радянських часів карали навіть за найменшу згадку про ті заворушення.
Науковці продовжать пошук матеріалів про «волинку» в архівах Служби безпеки України та Дніпропетровської області. Адже, на думку керівника апарату райдержадміністрації Анни Старокожко, важливо повернути з небуття хоча б кілька імен учасників народної боротьби, показати глибокий зв’язок між різними поколіннями захисників України.
Великих масштабів народний бунт набув у районному центрі. За інформацією краєзнавця Надії Кутліярової, 18 липня 1930 року поблизу овочебази зібралися понад 1000 жителів селища, які вимагали припинити грабунок села та вивезення продовольства з України. Охоронці розбіглися, овочі розділили між найбіднішими родинами. Повстання придушували відбірні частини НКВС, 38 селян було репресовано та розстріляно. Пам’ять повстанців увічнять у центрі Михайлівки найближчим часом.
Підбиваючи підсумки, заступник керівника робочої групи Олександр Зубченко наголосив на важливості продовження пошукової роботи, виявлення та вшанування героїв народного спротиву радянській владі на кожній території. З цією метою вже наступного тижня пошуківці відвідають Запорізький, Токмацький та Бердянський райони.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю