Департаментом економічного розвитку і торгівлі облдержадміністрації підбито підсумки соціально-економічного розвитку Запорізької області за 2016 рік.
Промисловим комплексом області загалом реалізовано продукції за 2016 рік на суму 143,2 млрд. грн. або 8,1 % обсягу реалізації по Україні (4 місце серед регіонів).
Підприємствами області вироблено 24,2 % загального обсягу електроенергії в Україні, високовольтної апаратури – 70,0 %, чавуну – 15,3 %, сталі – 37,3 %, прокату чорних металів – 26,0 %.
Індекс обсягу промислового виробництва за 2016 рік становив 96,7 % (за 2015 рік – 95,3 %).
Порівняно з 2015 роком зростання відбулося у виробництві харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів – на 1,3 %, виробництві коксу та продуктів нафтоперероблення – на 5,4 %, виробництві гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції – на 8,9 %.
Скорочення у 2016 році загального обсягу промислового виробництва по області (на 3,3 %) обумовлено зменшенням обсягів у найбільш вагомому секторі промислової діяльності області – постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (на 13,6 %). Це зумовлено у свою чергу збільшенням тривалості планово-попереджувальних ремонтів у звітному році на ВП «Запорізька АЕС» енергоблоків № 1 (грудень 2015 року – вересень 2016 року) і № 2 (лютий-жовтень 2016 року) з метою продовження їх терміну експлуатації, а також збільшенням обмежень по лініях електропередач, переглядом диспетчерського графіка навантаження в енергосистемі.
Також негативна динаміка спостерігалася у: добувній промисловості і розробленні кар’єрів – на 4,2 %; металургійному виробництві, виробництві готових металевих виробів, крім машин і устаткування – на 0,9 % (у т.ч. через зменшення обсягів виробництва на ПАТ «Запоріжсталь» (чавуну – на 5,5 %, сталі – на 2,2 %), ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» – на 18,9 %, ПАТ «Дніпроспецсталь» (сталі – на 3,0 %, прокату – на 2,1 %) та ряді інших підприємств металургійного комплексу області. Машинобудівна галузь втратила 1,3 % обсягу, що обумовлено, насамперед, скороченням виробництва на ПАТ «Запорізький автомобілебудівний завод» (легкових автомобілів – на 89,0 %, вантажних – на 44,6 %). Виробництво хімічних речовин та хімічної продукції скоротилося на 7,6 %; текстильне виробництво, виробництво одягу та шкіри – на 4,1 %.
Загальні причини зниження обсягів виробництва є актуальними для більшості галузей промисловості: втрата традиційних ринків збуту продукції та дія торговельних (транспортних) обмежень з боку Російської Федерації, зниження цін на світових товарних ринках, зростання витрат виробників на сировину, електроенергію та логістику.
З метою відновлення позитивної динаміки виробництва, забезпечення стабільної роботи промислового комплексу та поліпшення стану справ на підприємствах області облдержадміністрацією було вжито низку заходів, які принесли конкретні результати.
Так, на ПАТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» з 31.08.2016 після двох років простою запущено в роботу цех з виплавки алюмінієвої катанки (орієнтовно за рік планується випускати 18 тис. т продукції).
На ПАТ «АЗМОЛ», яке з грудня 2013 року знаходилося у процедурі банкрутства, залучено інвестора, що дозволило повністю погасити борги з виплати заробітної плати працівникам підприємства в сумі 24,2 млн. грн. (наразі на підприємстві впроваджуються заходи щодо відновлення виробництва).
За ініціативою облдержадміністрації 09.11.2016 проведено перший регіональний форум з питань захисту прав інвесторів, протидії незаконному поглинанню та захопленню підприємств у Запорізькій області, за підсумками якого досягнуто домовленості щодо укладання Меморандуму про співпрацю, а також координацію роботи обласної комісії з питань захисту прав інвесторів, протидії незаконному поглинанню та захопленню підприємств у Запорізькій області.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю