Стан ринку праці та динаміку чисельності працюючих, хід реформування системи професійно-технічної освіти обговорили на засіданні обласного координаційного комітету сприяння зайнятості, яке відбулося під керівництвом заступника голови облдержадміністрації (стажування) Олександа Німаса.
З доповіддю виступив директор Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Ігор Мещан. За результатами статистичних обстежень економічної активності населення за І півріччя 2016 року, рівень безробіття в області серед населення у віці 15-70 років продовжував зростати. Так, у порівнянні з відповідним періодом 2015 року він зріс на 0,6% і становив 9,8 % (в Україні 9,4 %). При цьому рівень зайнятості населення у цій віковій категорії в області і по країні зменшився на 0,3 % і склав 56,4 % та 56,2 % відповідно.
На стан зайнятості населення та ринку праці області продовжує впливати падіння промислового та сільськогосподарського виробництва.
Внаслідок цього на підприємствах області за 9 місяців 2016 року чисельність штатних працівників порівняно з відповідним періодом 2015 року зменшилася на 11,8 тис. осіб або на 3 % і на 01 жовтня склала 372,7 тис. осіб.
При цьому за даними Пенсійного фонду та Державної фіскальної служби України чисельність застрахованих осіб - найманих працівників і фізичних осіб – підприємців з початку цього року зросла на 17,8 тис. ( на 4 %) і склала 467,1 тис. осіб.
Однак, на думку посадовця, вважати це сталою позитивною тенденцією ще зарано. Оскільки різниця між чисельністю зайнятого населення і чисельністю осіб, які сплачують єдиний соціальний внесок, свідчить про поширення в області “тіньової” зайнятості. За орієнтовними оцінками вона складає близько 40 %.
- Такий рівень тіньових доходів перешкоджає впровадженню ефективної соціальної політики щодо підтримки громадян, які дійсно потребують допомоги з боку держави. Тому основним резервом для поліпшення стану ринку праці області залишається детінізація економіки, легалізація трудових відносин і заробітної плати, - наголосив Ігор Мещан.
Разом з тим, на теперішній час у законодавстві України щодо легалізації зайнятості залишається багато правових колізій. У зв’язку з цим члени координаційного комітету сприяння зайнятості населення вирішили активізувати роботу сторін соціального діалогу з метою розробки законодавчих пропозицій, спрямованих на легалізацію економіки та трудових відносин. Ініціативи мають стосуватися оподаткування, створення сприятливого середовища для ведення бізнесу, а також підвищення ефективності роботи органів Державної служби з питань праці.
Крім цього, учасники засідання обговорили шляхи розв’язання проблемних питань щодо збільшення вакансій, що надаються до служби зайнятості; створення нових робочих місць, надання якісно нових послуг роботодавцям.
Управління у справах преси та інформації