Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Запоріжці відзначили 40-річчя українського правозахисного руху

9 листопада 2016 - 11:47

У Запорізькому національному університеті відбулося засідання «круглого столу», присвячене 40-річчю створення Української Гельсінкської Групи. У серпні 1975 року СРСР підписав Заключний акт Наради у справах безпеки й співпраці в Європі. Згідно з ним радянські люди отримали право на свободу слова, зібрань, свободу совісті, вільне пересування тощо. Втім на практиці за комуністичного тоталітарного режиму реалізувати їх було неможливо.

УГС ставила за мету знайомити громадян із Декларацією прав людини ООН, домагатися від влади вільного обміну інформацією, акредитування представників закордонної преси, створення незалежних прес-центрів, розповідала всьому світу про політичні та національні переслідування у країні Рад.  Першим керівником спілки став Микола Руденко. У різний час до неї входили Олекса Тихий, Мирослав Маринович, Левко Лук’яненко, Василь Стус, В’ячеслав Чорновіл,  наш земляк Петро Григоренко.

Вітаючи зібрання, заступник голови облдержадміністрації Едуард Гугнін відзначив визначну роль УГС у виборюванні незалежності.

- Сьогодні ми переосмислюємо нашу історію, повертаємо забуті імена, по-новому дивимося на різні постаті та події. У центрі нашої уваги - сукупність прав і свобод, які конкретній людині гарантує держава на різних етапах історичного розвитку. Важливо постійно дбати про їх розширення, формування у суспільстві високої правової культури, - наголосив посадовець.

На «круглий стіл» завітали засновники запорізького відділення «УГС-Південь» Костянтин Лямцев, Олександр Черненко, Костянтин Мороз та Сергій Айбабін. Свій шлях вони розпочали за часів перебудови, навесні 1989 року, а вже 22 липня вперше за майже 70 років розгорнули в Запоріжжі синьо-жовтий прапор. Активісти поширювали незалежні видання, розклеювали листівки, розповідали про історію та національні символи України. Працювати було дуже важко, всю копіювальна техніка була у закритих установах, під щільним наглядом КДБ. «Самвидав» привозили з Прибалтики чи Західної України та роздавали у вільний від роботи час на ринках,  зупинках громадського транспорту. Влада жорстко карала «неформалів» - постійні залякування, адміністративні арешти, обливання брудом у пресі, проте вони продовжували боротьбу.

Доктор історичних наук, професор Федір Турченко розкрив маловідомі сторінки народного опору радянській системі у нашому регіону наприкінці 1970-х – на початку 1980-х років, наголосив на важливості завершення процесів декомунізації, формування нового топонімічного середовища. З доповідями про місце та роль громадських об’єднань у сучасному демократичному суспільстві виступили магістри юридичного факультету.

Підбиваючи підсумки, начальник управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю облдержадміністрації Олександр Зубченко зазначив, що актуальність ідей та цінностей УГС як ніколи відчувається сьогодні, коли триває війна за свободу України. Саме тому всебічні гарантії прав та свобод людини, вироблення надійного механізму їх захисту є запорукою європейської інтеграції України та успішного проведення реформ.

 

Управління у справах преси та інформації

Читайте також

Потяг єдності «Запоріжжя-Ужгород»: молодь подорожує Соборною Україною

Гуляйполе та Горішні Плавні налагоджують співпрацю завдяки проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади»

Учні двох запорізьких гімназій навчаються в укритті: безпечно, комфортно, сучасно

Родини зниклих безвісти військовослужбовців можуть отримати пенсію по втраті годувальника: роз’яснення Міністерства у справах ветеранів

Боролися тоді, боремося й зараз: в Запоріжжі відзначили День Соборності України

СБУ викрила проросійського агітатора, який виправдовував злочини рашистів

Впродовж доби окупанти завдали 434 удари по 9 населених пунктах Запорізької області

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 22.01.2025

У Запоріжжі облаштовують модульні залізобетонні конструкції для захисту населення

Як членам сімей зниклих безвісти військовослужбовців отримати пільги: роз'яснення Мінветеранів

Реконструкція питного водогону в Запорізькій області завершена: з централізованим водопостачанням усі населені пункти пʼяти громад

СБУ встановила чергових колаборантів, які організовували фейковий референдум у Мелітопольському районі