На цьому наголосив голова облдержадміністрації Костянтин Бриль під час зборів трудового колективу філії «Запорізький кінний завод №86» ДП Конярство України, що відбулися в будинку культури с. Трудове Новомиколаївського району.
Приводом для зустрічі з селянами стала акція протесту жителів села Трудове, в ході якої 3 листопада вони перекрили трасу «Запоріжжя-Донецьк». Головна вимога пікетувальників - негайне проведення розпаювання земель колишнього державного підприємства з подальшим виділенням їм земельних паїв.
Як пояснив Костянтин Бриль, згідно зі ст. 25 Земельного кодексу України в нашій державі передбачена процедура приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств з подальшим виділенням їх працівникам і пенсіонерам земельних паїв. Свого часу ДП «Запорізький кінний завод №86» не оформив в установленому законодавством порядку документи на землю. А саме, державний акт на право користування землею 1990 року із незрозумілих причин не пройшов процедуру державної реєстрації. Відповідно, документ не має юридичної сили.
За словами голови облдержадміністрації, в рамках заходу «Урожай 2016» було встановлено, що землі площею близько 7000 га використовуються без правовстановлюючих документів. І всі запити робочої обласної та районної груп на адресу сільради і філії ДП «Конярство України» за фактом використання цих земель були проігноровані. Звичайно, всі матеріали були передані в правоохоронні органи.
- Як з'ясувалося, багато років поспіль понад 6 тисяч гектарів сільськогосподарських земель використовувалися незаконно. Сумнівні «господарі» щорічно обробляють ці землі і отримують величезні прибутки, які осідають у їхніх кишенях. Тоді як бюджет місцевої громади отримував крихти, адже ставка орендної плати за використання цих земель становить лише 0,2% від нормативно-грошової оцінки, тоді як за законом вона може сягати 5%. Взявши до уваги лише усереднений показник орендної ставки по Україні на рівні 3%, можна легко розрахувати щорічні втрати грошових коштів місцевим бюджетом Трудової сільради. За нашими підрахунками, ця сума становить близько 7,5 мільйона гривень на рік! А це гроші, які могли бути використані громадою на вирішення проблем водо- та газопостачання, - підкреслив голова облдержадміністрації Костянтин Бриль.
Подальші шляхи виходу з проблемної ситуації запропонували заступник голови ОДА (стажування) Олександр Німас та радник голови облдержадміністрації Олександр Бондар.
- Людям давно обіцяли розпаювати землі. Однак забули сказати, що для цього потрібно отримати згоду від Міністерства АПК і оформити землю, яка за документами не належить філіалу. Тож ця процедура може зайняти величезну кількість часу, – пояснив Олександр Бондар.
Як альтернативний вихід із ситуації трудовому колективу філії «Запорізький кінний завод №86» ДП Конярство України було запропоновано оформити по 2 гектари сільськогосподарської землі. Тоді всі вільні паї сільгосппризначення, які в подальшому на законних підставах будуть передані в оренду, зможуть гарантовано поповнювати місцевий бюджет коштами для розвитку територій та розв’язання поточних проблем місцевих жителів.
Наостанок очільник регіону підкреслив, що ця ситуація ще раз підтверджує необхідність передачі земельних повноважень на місця.
- Громади мають самі вирішувати, як поводитись із землею, що роками давала врожай на благо України. Сьогодні ми дійшли висновку про необхідність створення ініціативної групи, яка буде представляти інтереси працівників «Запорізький кінний завод №86». Саме з ними вестиме діалог уже створена облдержадміністрацією комісія. Всі разом ми будемо ініціювати перед Президентом України та МінАПК вирішення питання розподілу землі. Хочу підкреслити, що остаточний вибір, яким шляхом піти, має зробити тільки місцева громада. А обласна влада сприятиме в реалізації будь-якого прийнятого рішення працівників і пенсіонерів кінного заводу, - підкреслив голова облдержадміністрації Костянтин Бриль.
Управління у справах преси та інформації