У рамках програми міжнародного форуму з питань інтеграції та кооперації «InCo Forum» працює одна з основних спеціалізованих секцій «Децентралізація», у ході якої презентовано стан та перспективи впровадження реформ децентралізації в Запорізькій області, обговорено роль і повноваження територіальних громад. Адже зацікавленість місцевих громад створювати робочі місця, залучати інвестиції, впроваджувати реформи, сприяти розвитку малого та середнього бізнесу - це можливості для зростання економіки.
- Сьогодні перед нами, представниками виконавчої влади та місцевого самоврядування, стоять питання, які вимагають повної мобілізації знань, зусиль і розуміння того, чого очікує від нас громада, чого очікує від нас вся наша країна. Ми маємо чіткий курс, який повинен привести нас до спільноти високорозвинених європейських країн. Нашою метою є будівництво якісної моделі управління в державі, яка базується на тому, щоб передати повноваження, відповідальність і ресурси владі, яка є найближчою до людей, і яка має бути найефективнішою. Сьогодні, вперше за роки незалежності нашої держави, ми опинилися в ситуації, коли центральна влада має політичну волю до передачі владних повноважень на місця. Ми можемо скористатись цим шансом і зобов’язані зробити все від нас залежне, щоб ним скористатись, - зазначила у своєму виступі заступник голови – керівник апарату облдержадміністрації Зінаїда Бойко.
На сьогодні в Запорізькій області створено 16 об’єднаних територіальних громад, у семи з яких вже відбулися перші вибори голів та депутатів місцевих рад на новій територіальній основі; у дев’яти громадах перші вибори заплановано провести в грудні цього року. Очікують висновків обласної державної адміністрації щодо відповідності проектів рішень Конституції та законам України про добровільне об’єднання ще шість громад. Ініційовано процес добровільного об’єднання у 27-и територіальних громадах, громадські обговорення відбулися в 50-ти громадах і прийнято рішення про надання згоди на об’єднання в 64 громадах.
На території новостворених громад Запорізької області проживає понад 192,6 тис. жителів - майже 12 % від загальної кількості населення області та охоплює приблизно 30 % площі регіону.
За перше півріччя цього року фактичні надходження доходів загального фонду місцевих бюджетів громад області (з трансфертами з державного бюджету) склали 84 млн. грн., що більше ніж у вісім разів у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Крім того, місцеві бюджети громад отримали з державного бюджету освітню субвенцію в сумі 22 млн. грн., медичну субвенцію – 12 млн. грн. та субвенцію на формування інфраструктури – 31 млн. грн. У результаті утворення ОТГ зріс обсяг власних доходів місцевих бюджетів більш ніж утричі (на 23 млн. грн.) порівняно з І півріччям 2015 року (з 10 млн. грн. до 33 млн. грн.). Основним джерелом наповнення бюджетів є податок на доходи фізичних осіб – 14 млн. грн.
Усі місцеві бюджети об’єднаних громад за І півріччя перевиконали планові показники доходів загального фонду. Найбільше перевиконано планові показники (105% ) по Смирновській громаді Більмацького району. Також об’єднання дозволило збільшити власні доходи бюджетів ОТГ на одного жителя відповідної території. У середньому цей показник у порівнянні з І півріччям 2015 року зріс майже на 600 грн. - із 276 грн. до 866 грн.).
- Сьогодні громади Запорізької області активно користуються фінансовою підтримкою, яка надається у вигляді субвенції з Державного бюджету на інфраструктурні проекти. Зокрема, 78 різноманітних проектів розроблено фахівцями на загальну суму 46,553 млн. грн. Майже всі проекти пройшли відповідну процедуру узгодження і наразі знаходяться у стадії реалізації. Близько 31 млн. грн. згідно плану-графіка вже надійшли на казначейські рахунки, 2 млн. грн. освоєно громадами. Громади області створюють проекти розвитку, залучаючи кошти з Державного фонду регіонального розвитку. Перші шість громад завершили процедуру узгодження проектів щодо розробки містобудівної документації на загальну суму 6 млн. грн., - повідомила посадовець.
Наразі затверджено Програму підтримки розвитку об’єднаних громад на 2016, яка передбачає надання субвенції з обласного бюджету у розмірі 5 млн. грн. першим шести громадам на інфраструктурні проекти, зокрема, реконструкцію будівель соціально-культурного призначення, об’єктів житлово-комунального господарства, вирішення транспортних питань тощо.
Також об’єднані громади активно співпрацюють з міжнародними організаціями-донорами. Вже багато років надає підтримку територіальним громадам області, в тому числі тим, які вже об’єдналися, проект ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Завдяки фінансовій підтримці ЄС та співфінансуванню з обласного бюджету в громадах відновлюються системи водопостачання, вуличного освітлення, ремонтуються заклади соціальної сфери, забезпечується активізація економічної діяльності. Від Федерального уряду Німеччини об’єднані громади отримують вагому допомогу від Німецького агентства міжнародного співробітництва GIZ. Окрім цього, Український фонд соціальних інвестицій реалізує проекти з відновлення соціальної інфраструктури громад, які прийняли велику кількість внутрішньо переміщених осіб. І це далеко не повний перелік проектів та програм, які діють в громадах.
За словами Зінаїди Бойко, в області створено першу в Україні Асоціацію органів місцевого самоврядування «Запорізький регіональний центр розвитку спроможних територіальних громад», основним завданням якої є підвищення інституційної та фінансової спроможності громад Запорізької області.
- Голови громад мають безліч зауважень і пропозицій до законодавства. Від імені голів громад озвучую наші спільні сподівання на гармонізацію законодавства, скоріше прийняття законів і змін до Конституції з чіткими і зрозумілими формулюваннями, що дасть змогу якомога швидше пройти етап переформатування стосунків між центром і громадами та перейти на новий рівень життя, - підбила підсумок посадовець.
Управління у справах преси та інформації