Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Науковці і національні громади єднаються задля відродження історії

11 травня 2016 - 16:34

У центрі національних культур «Сузір’я»  обласній універсальній науковій бібліотеці відбувся «круглий стіл», приурочений до Дня пам’яті жертв політичних репресій. Його організували Департамент культури, туризму, національностей та релігій та Управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю облдержадміністрації.

- Відповідно до Указу Президента України щороку в третю неділю травня відзначається День пам'яті жертв політичних репресій з метою належного вшанування їх пам'яті, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, відродження національної пам'яті, утвердження нетерпимості до будь-яких проявів насильства проти людства та у зв'язку з 70-ми роковинами Великого терору – масових політичних репресій 1937-1938 років, - зазначив директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Владислав Мороко. – Сьогодні є ряд видань, документів, архівів, які розповідають нам про злочини комуністичного режиму проти нашого народу та інших народів, які населяли нашу державу і які вважали «неелітними», другосортними і недостойними проживати на нашій землі. На жаль, історія повторюється, і яскравий доказ тому – події на Донбасі, де знищується все українське, події в Криму, де протизаконно засуджується Меджліс і знову потерпають від утисків татари. І знову бачимо, що там, де відходить закон і демократія, там починаються антинародні злочини і біда для цілих націй.

Учасники заходу  згадали трагічні сторінки в історії як українського народу, так і репресованих греків, татар, поляків…

-  У Запорізькому краї проживає більше  130 національностей. Усі вони – носії особливої, сповненої як визначних, так і трагічних подій, історії своїх народів. І ми повинні пам’ятати про трагедії минулого, повертати втрачені імена і відроджувати минуле – об’єктивне, справедливе, справжнє, щоб стати гідними творцями сьогодення і майбутнього. На щастя, сьогодні у запорізькому багатонаціональному суспільстві є взаємопідтримка і бажання спільно і відповідально будувати  сильну і єдину Україну. Бо ж насправді українська культура та ідея не зводиться тільки до того, хто тут народився чи хто з яким акцентом говорить. А головна ідея – що це земля, яку люблять і відчувають усі, хто зараз тут живе, - наголосив голова громадської організації «Арабський Центр», президент Запорізької асоціації національних меншин Науфаль Хамдані.

Про трагічні сторінки історії говорили завідувач кафедри Запорізького національного університету, доктор історичних наук, професор Федір Турченко,  кандидат історичних наук, доцент Запорізького національного університету Юрій Щур. Про те, які трагедії, депортації і геноциди пережили їх народи і родини, розповіли голова Запорізького товариства татарської культури «Алтин-Ай» Рахіма Ахмерова, голова обласного грецького товариства «Еллада» Наталія Зурначіді, заступник голови Мелітополського регіонального комітету сприяння поверненню кримських татар на історичну батьківщину «Азат» Мунівер Ханим Ідрісова, представники товариства за німецьку самобутність «Відергебурт»  Людмила Тіссен, Мелітопольського товариства кримських болгар  Єлизавета Шишманова, обласного товариства польської культури імені А.Міцкевича Сергій Міновський. Про долю церков, які знищувалися більшовиками і комуністами, згадав у своєму виступі декан Донецького екзархату, настоятель храму Святого архістратига Михаїла Української Греко-католицької церкви протопресвітер Андрій.

Начальник управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю Олександр Зубченко зазначив, що обласна влада сьогодні  посилено працює над тим, щоб повернути народу імена його справжніх патріотів. Проводиться значна просвітницька робота у співпраці з істориками, виконуються вимоги Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

Підбиваючи підсумки засідання, Владислав Мороко зазначив, що злочини більшовицького і комуністичного режимів торкнулися чи не кожного народу і нації, і запропонував усім національним громадам Запоріжжя об’єднатися в єдину редакційну колегію і спільно попрацювати над виданням книги, яка б розповідала про антинародні злочини тих часів і режимів, а головне – допомогла повернути народам славні імена їх синів і доньок, які десятиліттями намагалися знищити.

 

 

Управління у справах преси та інформації

Читайте також

Чому немає зв’язку під час знеструмлень – дивіться в першому випуску нового Youtube-проєкту Мінцифри

Які документи необхідно подавати при оформленні субсидії?

Як створити власний бізнес: розпочалась реєстрація на безоплатний курс Born Global Ukraine

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 14.11.2024

Впродовж доби окупанти завдали 410 ударів по 10 населених пунктах Запорізької області

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 994-го дня війни

Протягом наступної доби в Запоріжжі через несприятливі погодні умови може відчуватися неприємний запах

Пенсія «з відстрочкою»: розмір виплат збільшується з кожним місяцем роботи після досягнення пенсійного віку

Безоплатні заняття з розмовної англійської для українських школярів: реєстрацію учасників розпочато

Заступник голови Запорізької ОДА Володимир Чередніченко на прямому звʼязку з мешканцями регіону

Довідка ВПО та грошова допомога – все це за кілька кліків у Дії

Кому необхідно подати заяву на отримання субсидії?