Щороку 28 квітня, починаючи з 2002 року, понад 100 країн світу відзначають Всесвітній день охорони праці. У 2016 році він відзначається під девізом “Стрес на робочому місці: колективний виклик”.
Психосоціальні ризики та стрес на робочому місці є одними з найскладніших питань у сфері охорони праці та здоров’я, актуальність яких загальновизнана для всіх країн, професій та працівників.
За офіційними даними близько половини працівників у ЄС працюють в умовах стресу, а зростання кількості порушень, пов’язаних зі стресом на робочому місці, зумовлено поширенням нестабільних форм зайнятості, надмірним навантаженням працівників, а також такими явищами, як моральне та фізичне насилля (59 %).
Результати досліджень, проведених в Європі та інших розвинених країнах, засвідчили, що стрес на робочому місці є причиною від 50 % до 60 % усіх втрачених робочих днів.
Протягом останніх років в Україні спостерігається тенденція до зниження виробничого травматизму. За даними Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, у 2015 році порівняно з 2014 роком кількість нещасних випадків на виробництві зменшилась на 8,1 % (з 4999 до 4592), з них зі смертельним наслідком – на 6,3% (з 384 до 360). При цьому тривалий час зберігається ситуація, коли серед причин настання нещасних випадків друге місце посідають психофізіологічні причини (близько 23 % загальної кількості), до яких і належить стрес на робочому місці. Сьогодні українські працівники підпадають під дію стресу частіше через скорочення можливостей для отримання бажаної роботи, страх її втратити, суттєве зниження фінансової стабільності тощо.
Стрес – це виклик не лише працівнику, але й усім, хто причетний до колективної праці. Управління стресом має стати основним пріоритетом як для роботодавців, так і для самих працівників.
Організаційний комітет звернувся до органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, роботодавців, профспілок, керівників і працівників підприємств, установ та організацій із закликом звернути увагу на необхідність проведення конкретних профілактичних заходів, спрямованих на запобігання стресів та їх потенційним наслідкам на робочому місці.
У Запорізькій області розроблено план заходів з підготовки та проведення
Дня охорони праці під девізом “Стрес на робочому місці: колективний ризик”. Ним передбачено проведення тематичних зустрічей з трудовими колективами, відкритих уроків, організацію на підприємствах конкурсів на найбезпечніше робоче місце, виробничу дільницю (бригаду), кращих за показниками безпеки праці, проведення конкурсу дитячого малюнка «Охорона праці – очима дітей» тощо.
Управління у справах преси та інформації