Одним із пріоритетних напрямів роботи облдержадміністрації є забезпечення якісного та безпечного обслуговування населення автомобільним транспортом загального користування, що передбачає зокрема дотримання права пільгового проїзду представникам соціально незахищених верств населення, учасникам АТО тощо.
Однак до облдержадміністрації продовжують надходити скарги від громадян пільгових категорій, у тому числі від учасників АТО, на відмову в пільговому проїзді з боку водіїв автобусів.
Найчастіше такі випадки трапляються на міських автобусних маршрутах у м. Запоріжжя. Протягом січня-лютого цього року по обласному центру було зафіксовано шість підтверджених випадків відмов у пільговому проїзді, хоча інформація про значно більшу їх кількість просто не доходить до органів влади.
З цього приводу Департамент промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації підкреслює, що згідно зі ст. 37 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом. Безпідставна відмова від пільгового перевезення тягне за собою відповідальність згідно із законом. Законодавством також не передбачено обмеження щодо кількості пільгових місць у громадському транспорті.
Окремо слід зазначити, що зобов`язання перевізників перевозити безкоштовно осіб, яким встановлено законодавством право необмеженого безкоштовного проїзду, не були підкріплені фінансово з початку року. Тому ситуація з пільговими перевезеннями набула загострення.
За зверненням Запорізької облдержадміністрації та інших зацікавлених структур, з метою забезпечення фінансовими ресурсами гарантованих державою соціальних пільг та зниження соціальної напруги Верховною Радою України внесено зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», яким передбачено для Запорізької області субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на надання послуг зв’язку, інших передбачених законодавством пільг та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян у сумі 87 229,4 тис. грн. На теперішній час цей Закон направлено на підпис Президенту України.
Крім цього, за рахунок коштів місцевих бюджетів на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним транспортом станом на 01.03.2015 передбачено видатки в сумі 3 724,8 тис. грн.
Облдержадміністрація продовжуватиме займатися вирішенням на державному рівні питання заміни пільг на транспорті адресною грошовою допомогою представникам соціально незахищених верств населення, оскільки такий шлях є найбільш ефективним для врегулювання ситуації, що склалася.
Та до ухвалення такого рішення облдержадміністрація розбиратиметься з кожним порушником окремо, вживаючи найжорсткіші заходи реагування. Про конкретні випадки відмов у пільговому проїзді конкретними водіями можна повідомляти облдержадміністрації за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний, 164.
Занепокоює також і те, що, крім порушень законодавства про пільгові перевезення, автоперевізники порушують вимоги безпеки руху, наражаючи на небезпеку стан та здоров’я пасажирів.
Так, 19.03.2016 о 22:00 у м. Запоріжжя по мосту Преображенського, від вул. Тюленіна в напрямку о. Хортиця, по маршруту № 10 рухався автобус Фольксваген ЛТ-35, АР3446АА під керуванням водія
Тимошенка А.М., який не вибрав безпечну швидкість руху, внаслідок чого не впорався з керуванням транспортного засобу та допустив наїзд на перешкоду (бетону опору № 21), розташовану справа по ходу руху. Внаслідок ДТП водій та 14 пасажирів автобуса отримали тілесні ушкодження.
Можна припустити, що в погоні за збільшенням доходів та зменшенням витрат автоперевізники змушують водіїв працювати на маршрутах з порушенням норм робочого дня та не створюють умов для дотримання вимог безпеки перевезень пасажирів.
Також облдержадміністрація за ініціативи в. о. голови облдержадміністрації Костянтина Бриля наразі спільно з органами Фіскальної служби, Пенсійним фондом та Інспекцією праці відпрацьовує питання офіційного працевлаштування та легалізації заробітної плати водіїв автобусів. Оскільки перевізники перемагають на конкурсах з пасажирських перевезень, укладають договори з організаторами на обслуговування автобусних маршрутів, проте водіїв для виконання пасажироперевезень на роботу не оформлюють.
- Наразі завершується реформування транспортної інспекції. На сьогодні вже створено Управління Укртрансбезпеки в Запорізькій області, яке найближчим часом, після внесення змін до окремих нормативних актів, зможе проводити постійні перевірки стану дотримання автоперевізниками та їх водіями законодавства у сфері пасажироперевезень. З цією метою облдержадміністрацією спільно з Управлінням формується перелік автоперевізників, яких буде включено до плану перевірок у другому кварталі поточного року щодо дотримання відповідних ліцензійних умов, - повідомив в. о. голови облдержадміністрації Костянтин Бриль.
Також нагадуємо, що з метою боротьби з порушенням законодавства при перевезеннях пасажирів на сайті облдержадміністрації розміщено «чорний список» водіїв автобусів, куди включено порушників, що порушують правила дорожнього руху та відмовляють у пільговому проїзді представникам соціально незахищених верств населення.
Управління у справах преси та інформації