В області триває процес перейменування вулиць, населених пунктів і демонтажу пам’ятників відповідно до закону про декомунізацію. Загалом нараховується 1734 об’єкта, які підлягають декомунізації – демонтажу, перейменуванню, заміні назв. Наразі вже перейменовано близько 450 об’єктів. Про це повідомив директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Владислав Мороко.
- Декомунізація в нашій області – це досить об’ємна робота. Її спільно виконують як влада, так і науковці, краєзнавці, які підготували й опрацювали список історичних особистостей, причетних до злочинів радянської влади. Вулиці, райони, населені пункти, які названі на їх честь, перейменовуються, -зазначив посадовець.
Відповідно до закону про декомунізацію органам місцевого самоврядування на проведення роботи щодо перейменування відводилося пів року. З 21 листопада 2015 року по 21 лютого цього року цим питанням займаються голови міст, селищ, сіл. Були проведені слухання, соцопитування, знайдені альтернативні назви. Уже практично немає дискусій щодо 99,9% назв вулиць. За словами Владислава Мороко, із 207 пам’ятників на цей момент уже демонтовано 73. Ще по 90 прийнято рішення, які в процесі виконання. У першу чергу демонтуються пам’ятники Леніну.
- Щодо географічних назв по двох об’єктах сьогодні точиться дискусія. Запорізька міська рада подала нам документи на перейменування озера Леніна, але такої назви насправді немає. Є Дніпровське водосховище імені Леніна. Тому проблеми не бачимо – цей об’єкт може називатися просто Дніпровським водосховищем. А острів Леніна – це частина мису Кічкас. І тут теж не треба нічого вигадувати, а слід повернути об’єкту історичну назву. Пропозиції є – рішення за міським головою, - повідомив посадовець.
Ще на початку минулого року були подані пропозиції щодо перейменування п’яти населених пунктів області. Наприкінці осені цей перелік доповнився ще 41-ю назвою. Наразі він на розгляді у Верховній Раді України. Ще по п’яти об’єктах робота більш складна, оскільки з точки зору місцевих громад їх назви спірні. Це стосується, зокрема, населеного пункту Ювілейний, який був названий на честь чергового ювілею Леніна, села Партизани, назва якого пов’язана з історією громадянської війни в Росії і визвольних змагань в Україні (тобто село назване на честь червоних партизанів), села Жовтневе, названого на честь 40-річчя Жовтня, села Уральське, назва якого нагадує про більшовицький полк, що базувався на Уралі (звідти й Уральські казарми, і село Уральське, і Грязнов, якого вбили махновці).
- У нас є всі документи, які підтверджують саме таке історичне походження цих назв. Тому всі об’єкти, назви яких пов’язані з мілітарними утвореннями більшовиків Росії, будуть перейменовані, - наголосив Владислав Мороко
Процесу декомунізації має бути завершено до 21 лютого. Саме до цього дня, згідно із законом, голови місцевих рад мають прийняти рішення про демонтаж та перейменування об’єктів, які відносяться до тоталітарного комуністичного режиму.
- Якщо ж до цього часу місцева влада цього не зробить, то ці питання бере на контроль облдержадміністрація. Більше того, група „21 лютого”, яка була створена для активізації цього процесу, має право подавати позови до суду на тих голів, які не виконали роботу по декомунізації. Колективної відповідальності в цьому питанні немає. Тобто ради, які не прийняли відповідних рішень, ніякої відповідальності не несуть. А ось голови відповідатимуть персонально згідно з чинним законодавством – як адміністративним, так і карним. І найголовніше – законом передбачено, що якщо об’єкти не буде перейменовано до 21 лютого, в процес включається особисто голова облдержадміністрації, Кабінет Міністрів України, Верховна Рада України й Інститут національної пам’яті. І в цьому році процес декомунізації матиме логічне завершення, - запевнив посадовець.
Управління у справах преси та інформації